2017 MHSAA Championship Finals

At Ford Field, Detroit

 

Division 1

2017 champion: Clarkston

 

Saturday, Nov. 25

Clarkston (12-2) 3, West Bloomfield (11-3) 2

> Box score

 

> Clarkston upsets star-studded West Bloomfield in Division 1 title, 3-2

> D1 Goes to Clarkston in Low-Scoring Rematch

> West Bloomfield suffers stunning 3-2 loss to Clarkston in D1 title game

> Clarkston punts West Bloomfield for Division 1 state title, 3-2

> West Bloomfield seeks D1 supremacy in Clarkston rematch

> Clarkston squeezes West Bloomfield for 3-2 victory

> Clarkston stuns West Bloomfield in D1 final, 3-2

 

Division 2

2017 champion: Warren De La Salle

 

Friday, Nov. 24

No. 6 Warren De La Salle (12-2) 41, Livonia Franklin (11-3) 6

> Box score

 

> Warren De La Salle cruises past Livonia Franklin for Division 2 state title

> Warren De La Salle routs Livonia Franklin, 41-6, at Ford Field

> Warren De La Salle makes quick work of Livonia Franklin

> Fast Start Sends De La Salle Soaring

> De La Salle leaves no doubt in 41-6 win over Franklin for Division 2 title

> De La Salle rolls to victory over Livonia Franklin in state football title game

> Mistakes, big plays doom Livonia Franklin in Division 2 state title game

> Merry Christmas, Pilots! De La Salle wins state championship

> Luke Pfromm comes from hardwood to lead De La Salle to state title

> Warren De La Salle buzzes through Franklin for Division 2 state crown

> Franklin fans pack Ford Field, but championship party fizzles

> Red-hot Livonia Franklin ready for big stage

> De La Salle football coaches have a long-term relationship

 

Division 3

2017 champion: Muskegon

 

Saturday, Nov. 25

No. 1 Muskegon (14-0) 28, Farmington Hills Harrison (10-4) 10

> Box score

 

> Jefferson Helps End Muskegon's Heartache

> No. 1 Muskegon rides Jefferson, line to first state title since 2008

> Harrison can't slow down Muskegon, falls 28-10 in D3 title game

> La'Darius Jefferson's 4 TDs lift Muskegon over Harrison for D3 title, 28-10

> Muskegon's Jefferson too much for Farmington Hills Harrison

> Muskegon tops Farmington Hills Harrison to win D3 state title

> Muskegon overpowers Farmington Hills Harrison, 28-10, for Div. 3 crown

> Muskegon got motivating reminder at Ford Field before state title win

> Muskegon QB too much for Harrison in D-3 state championship game

> Farmington Hills Harrison-Muskegon: Marquee matchup for state title

> Farmington Hills Harrison relishes underdog role

 

Division 4

2016-17 champion: Grand Rapids Catholic Central

 

Friday, Nov. 24

No. 1 Grand Rapids Catholic Central (14-0) 42,
D3 No. 6 Edwardsburg (12-2) 31

> Box score

 

> Grand Rapids Catholic Central outduels Edwardsburg, 42-31, in D4 football final

> Fugate rushes for 306 as GRCC beats Edwardsburg, 42-31

> Fugate, GRCC run over Edwardsburg

> Fugate Carries CC On 1 More Trophy Run

> Nolan Fugate's record night paces GRCC to Division 4 state title

> Edwardsburg's spirited title run falls short with 42-31 loss to Catholic Central

> Nolan Fugate spearheads Grand Rapids Catholic Central to Division 4 title

 

Division 5

2013-17 champion: Grand Rapids West Catholic

 

Saturday, Nov. 25

No. 2 Grand Rapids West Catholic (12-2) 34,
No. 4 Saginaw Swan Valley (12-2) 7

> Box score

 

> GR West Catholic topples Swan Valley, 34-7, to win 5th straight title

> Grand Rapids West Catholic completes Drive for 5 with win over Saginaw Swan Valley

> Swan Valley comes up short in first state-championship attempt

> Grand Rapids West Catholic beats Swan Valley for fifth consecutive state title

> Vallone Leads Falcons to Record-Tying Title

> Grand Rapids West Catholic wins 5th straight

> G.R. West Catholic's 5th straight title continues championship momentum

 

Division 6

2016-17 champion: Jackson Lumen Christi

 

Friday, Nov. 24

No. 3 Jackson Lumen Christi (12-1) 40, No. 1 Ithaca (13-1) 34

> Box score

 

> Jackson Lumen Christi repeats, outlasts Ithaca, 40-34

> Jackson Lumen Christi now back-to-back champs after 40-34 win over Ithaca

> 2nd-half outburst gives Lumen Christi title

> Titans defend title, top Ithaca in D6 final

> Lumen Repeat 'Club' Inducts Newest Class

> Jackson Lumen Christi sticks to ground to earn repeat as state champions

> Jackson Lumen Christi holds off Ithaca

> Five keys to a Lumen Christi state championship win over Ithaca

> Joey Bentley continues great Ithaca QBs tradition entering state final

 

Division 7

2016-17 champion: Pewamo-Westphalia

 

Saturday, Nov. 25

No. 3 Pewamo-Westphalia (13-1) 21, Saugatuck (10-4) 0

> Box score

 

> 'Next Up' Help P-W to Next Championship

> Pewamo-Westphalia repeats with 21-0 win over Saugatuck

> Jimmy Lehman's first half enough for Pewamo-Westphalia

> Pewamo-Westphalia wins D7 title

> Pewamo-Westphalia every bit a dynasty in the making, tops Saugatuck in D7 final

> Saugatuck's magical playoff run ends with loss to Pewamo-Westphalia in Division 7 finals

 

Division 8

2017 champion: Ottawa Lake Whiteford

 

Friday, Nov. 24

No. 2 Ottawa Lake Whiteford (14-0) 42, No. 4 Saginaw Nouvel (13-1) 21

> Box score

 

> Whiteford Scores 1st Title with Epic Offense

> Ottawa Lake Whiteford rolls past Saginaw Nouvel 42-21 to win first state title

> Saginaw Nouvel's imperfect game led to perfect storm in Division 8 loss

> Ottawa Lake Whiteford cruises past Nouvel to win first Division 8 title

> Ottawa Lake Whiteford races past Saginaw Nouvel

> Another Thomas Eitniear 'wow' play lifts Whiteford to Division 8 title

 

> State football finals preview: Saturday’s games

> State football finals preview: Friday’s games

> Son of Swami's state finals picks: Can Harrison pull off a miracle?

 

2017 MHSAA semifinals

 

> Son of Swami's Michigan high school football playoff semifinal picks

> Prep picks: Look for Detroit C.C., Cass Tech to prevail

 

Division 1

2016 champion: Detroit Cass Technical

 

Saturday, Nov. 18

At Walled Lake Western

Clarkston (11-2) 27, Novi Detroit Catholic Central (8-5) 7

 

> Clarkston heads to Division 1 title game after running over Detroit Catholic Central

> Clarkston wins battle up front, semifinal over Detroit Catholic Central

> Clarkston wins in the trenches, tops Catholic Central in Division 1 semifinal

 

At Troy Athens

West Bloomfield (11-2) 9, No. 3 Detroit Cass Technical (9-3) 7

 

> Stingy West Bloomfield downs Cass Tech, 9-7

> West Bloomfield is Ford Field bound after kicker leads 9-7 win over Cass Tech

> West Bloomfield earns first trip to Division 1 state title game with 9-7 win over Cass Tech

> Turnovers doom Cass Tech

 

Division 2

2015-16 champion: Detroit Martin Luther King

 

Saturday, Nov. 18

At Grand Ledge

Livonia Franklin (11-2) 20, No. 9 Grand Rapids Forest Hills Central (12-1) 0

 

> Dominant defense leads Livonia Franklin into D2 state title game

> Franklin makes first state football final in 42 years

 

At Hazel Park

No. 6 Warren De La Salle (11-2) 14,
No. 1 Detroit Martin Luther King (11-2) 13

 

> Warren De La Salle stuns Detroit King in Division 2 semifinals, 14-13

> De La Salle dethrones Detroit Martin Luther King in Division 2 semifinal

> De La Salle edges King in sloppy conditions

> De La Salle reaches state championship football game with one-point win over Detroit King

 

Division 3

2014-16 champion: Orchard Lake St. Mary’s Preparatory

 

Saturday, Nov. 18

At East Kentwood

No. 1 Muskegon (13-0) 42, No. 4 Battle Creek Harper Creek (12-1) 0

 

> Muskegon's Clark sets tone early as Big Reds cruise on to state finals

> Muskegon rolls past Battle Creek Harper Creek 42-0, on to state finals

> Harper Creek's dream season comes to an end in loss to No. 1 Muskegon in state semifinals

 

At Rochester

Farmington Hills Harrison (10-3) 21, Riverview (11-2) 0

 

> Goal-line stands lift Farmington Harrison into D-3 state championship game

> Farmington Hills Harrison stands tall on defense to reach Division 3 state title game

> Riverview blanked by Farmington Hills Harrison in D3 semifinal

> Farmington Hills Harrison advances to Division 3 state championship

 

Division 4

2016 champion: Grand Rapids Catholic Central

 

Saturday, Nov. 18

At Traverse City Thirby Field

No. 1 Grand Rapids Catholic Central (13-0) 24, No. 10 Escanaba (10-3) 0

 

> Grand Rapids Catholic Central grinds past Escanaba, heads back to state finals

 

At Jackson Withington Stadium

D3 No. 6 Edwardsburg (12-1) 32, D3 No. 7 River Rouge (10-3) 21

 

> Edwardsburg sticks to the ground to beat River Rouge, earn trip to state finals

> River Rouge falls to Edwardsburg in D4 state semifinal

 

Division 5

2013-16 champion: Grand Rapids West Catholic

 

Saturday, Nov. 18

At Greenville

No. 4 Saginaw Swan Valley (12-1) 29, No. 8 Reed City (11-2) 14

 

> Saginaw Swan Valley soars to first state finals with 29-14 win over Reed City

 

At Fenton

No. 2 Grand Rapids West Catholic (11-2) 25, No. 1 Frankenmuth (12-1) 21

 

> Defensive adjustment lifts Grand Rapids West Catholic to semifinal win over Frankenmuth

 

Division 6

2016 champion: Jackson Lumen Christi

 

Saturday, Nov. 18

At Mt. Pleasant

No. 1 Ithaca (13-0) 27, D7 No. 2 Traverse City St Francis (11-2) 0

 

> Ithaca tradition and Hessbrook bloodline roll on with return trip to Ford Field

> Ithaca downs Traverse City St. Francis

> Ithaca stings Glads in the cold

> Ithaca shuts out Gladiators, advances to D6 state finale

 

At Chelsea

No. 3 Jackson Lumen Christi (11-1) 44,
No. 8 Warren Michigan Collegiate (12-1) 12

 

> Lumen Christi flexes muscles, runs over Michigan Collegiate to get back to Ford Field

 

Division 7

2016 champion: Pewamo-Westphalia

 

Saturday, Nov. 18

At Clare

No. 3 Pewamo-Westphalia (12-1) 51, D6 No. 9 Lake City (12-1) 8

 

> Pewamo-Westphalia wastes no time to power past Lake City and return to D7 finals

> Pewamo-Westphalia dominates Lake City

 

At Lansing Catholic

Saugatuck (10-3) 14, D6 No. 6 Madison Heights Madison (12-1) 7

 

> Saugatuck’s magical playoff run continues, beats undefeated Madison Heights Madison

> Madison sees dream season end at the hands of Saugatuck, 14-7

 

Division 8

2013-16 champion: Muskegon Catholic Central

 

Friday, Nov. 17

At Superior Dome, Northern Michigan University

No. 4 Saginaw Nouvel (13-0) 17, No. 9 Iron River West Iron County (11-2) 14

 

> Saginaw Nouvel defense holds off Iron River West Iron County in Division 8 semifinal win

 

Saturday, Nov. 18

At Howell

No. 2 Ottawa Lake Whiteford (13-0) 50, No. 3 Mendon (12-1) 21

 

> Bobcats headed to second straight state final

> Whiteford moves into state finals

 

Eight-Player

 

Division 1

2017 champion: Central Lake

 

Championship

At Superior Dome, Northern Michigan University

No. 5 Central Lake (13-0) 32, No. 2 Deckerville (11-2) 30

 

> Central Lake goes from 2-7 to the top of eight-man Division 1 football with state title

> Central Lake comes back to win 8-man state championship

 

Division 2

2017 champion: Crystal Falls Forest Park

 

Championship

At Superior Dome, Northern Michigan University

Crystal Falls Forest Park (10-2) 54, Portland St. Patrick (11-2) 12

 

> With nary a pass, Forest Park runs off with eight-player Division 2 crown

 

2017 MHSAA regional championships

All first round games are Friday, Oct. 27 at 7 p.m., unless noted

All district finals are Friday, Nov. 3, at 7 p.m., unless noted

Regional finals are Friday, Nov. 10, at 7 p.m., unless noted

 

Division 1

2016 champion: Detroit Cass Technical

 

Region 1

Final

Saturday, Nov. 11

Clarkston (10-2) 29, Holland West Ottawa (10-2) 22

 

District 1

Final

Holland West Ottawa (10-1) 33, Rockford (7-4) 28

Semifinals

Holland West Ottawa (9-1) 33, Grandville (6-4) 29

Rockford (7-3) 36, Grand Ledge (8-2) 0

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 4

Clarkston (9-2) 28, No. 7 Davison (9-2) 0

Semifinals

Saturday, Oct. 28

No. 7 Davison (9-1) 14, Lapeer (6-4) 12

Clarkston (8-2) 37, Grand Blanc (7-3) 7

 

Region 2

Final

Novi Detroit Catholic Central (8-4) 27, No. 9 Canton (10-2) 26

 

District 1

Final

Novi Detroit Catholic Central (7-4) 35, White Lake Lakeland (7-3) 12

Semifinals

White Lake Lakeland (7-2) 53, Walled Lake Central (5-5) 12

Novi Detroit Catholic Central (6-4) 24, Livonia Stevenson (5-5) 7

 

District 2

Final

No. 9 Canton (10-1) 28, No. 2 Belleville (10-1) 25

Semifinals

No. 2 Belleville (10-0) 17, Salem (5-5) 7

No. 9 Canton (9-1) 42, No. 5 Saline (7-2) 14

 

Region 3

Final

No. 3 Detroit Cass Technical (9-2) 32, No. 3 Clinton Township Chippewa Valley (10-2) 26

 

District 1

Final

No. 3 Clinton Township Chippewa Valley (10-1) 45, Macomb Dakota (7-4) 20

Semifinals

No. 3 Clinton Township Chippewa Valley (9-1) 41, Warren-Mott (5-5) 7

Macomb Dakota (7-3) 42, Fair Haven Anchor Bay (6-4) 14

 

District 2

Final

No. 3 Detroit Cass Technical (8-2) 27, Dearborn Fordson (9-2) 22

Semifinals

Dearborn Fordson (9-1) 33, Detroit Western International (5-4) 8

No. 3 Detroit Cass Technical (7-2) 40, Grosse Pointe South (5-5) 3

 

Region 4

Final

West Bloomfield (10-2) 28, No. 1 Utica Eisenhower (11-1) 25

 

District 1

Final

West Bloomfield (9-2) 41, No. 6 Waterford Mott (9-2) 7

Semifinals

No. 6 Waterford Mott (9-1) 33, Troy (6-4) 0

West Bloomfield (8-2) 31, Bloomfield Hills (6-4) 6

 

District 2

Final

No. 1 Utica Eisenhower (11-0) 10, No. 8 Rochester Adams (9-2) 6

Semifinals

No. 1 Utica Eisenhower (10-0) 52, Utica (5-5) 0

No. 8 Rochester Adams (9-1) 26, Romeo (7-3) 17

 

Division 2

2015-16 champion: Detroit Martin Luther King

 

Region 1

Final

No. 9 Grand Rapids Forest Hills Central (12-0) 28, Traverse City Central (8-4) 10

 

District 1

Final

Traverse City Central (8-3) 17, D1 No. 10 Traverse City West (9-2) 14

Semifinals

Traverse City Central (7-3) 21, No. 7 Midland (8-2) 13

D1 No. 10 Traverse City West (9-1) 49, Midland Dow (7-2) 19

 

District 2

Final

No. 9 Grand Rapids Forest Hills Central (11-0) 28, No. 4 Muskegon Mona Shores (9-2) 21

Semifinals

No. 9 Grand Rapids Forest Hills Central (10-0) 40, Mattawan (7-3) 14

No. 4 Muskegon Mona Shores (9-1) 45, Portage Central (7-3) 17

 

Region 2

Final

Livonia Franklin (10-2) 31, Flushing (9-3) 29

 

District 1

Final

Flushing (9-2) 28, Fenton (9-2) 21

Semifinals

Fenton (9-1) 42, Flint Carman-Ainsworth (5-5) 16

Flushing (8-2) 20, Lowell (6-4) 14

 

District 2

Final

Livonia Franklin (9-2) 21, Livonia Churchill (8-3) 19

Semifinals

Livonia Franklin (8-2) 35, No. 5 Walled Lake Western (8-2) 28 (OT)

Livonia Churchill (8-2) 24, Pinckney (8-2) 23

 

Region 3

Final

No. 1 Detroit Martin Luther King (11-1) 55, Ypsilanti Lincoln (9-3) 14

 

District 1

Final

Ypsilanti Lincoln (9-2) 21, No. 2 Wyandotte Roosevelt (10-1) 19

Semifinals

No. 2 Wyandotte Roosevelt (10-0) 30, Temperance Bedford (6-4) 14

Ypsilanti Lincoln (8-2) 14, Brownstown Woodhaven (7-3) 7

 

District 2

Final

No. 1 Detroit Martin Luther King (10-1) 46, No. 3 Detroit East English Village (9-2) 11

Semifinals

No. 1 Detroit Martin Luther King (9-1) 35, Dearborn Edsel Ford (6-4) 13

No. 3 Detroit East English Village (9-1) 59, Grosse Pointe North (6-3) 35

 

Region 4

Final

At Wayne State University

No. 6 Warren De La Salle (10-2) 14, No. 8 Oak Park (9-3) 7

 

District 1

Final

No. 8 Oak Park (9-2) 34, Bloomfield Hills Brother Rice (7-4) 14

Semifinals

No. 8 Oak Park (8-2) 34, Royal Oak (6-4) 13

Bloomfield Hills Brother Rice (7-3) 24, No. 10 Birmingham Groves (7-3) 21 (3 OT)

 

District 2

Final

No. 6 Warren De La Salle (9-2) 50, Port Huron Northern (9-2) 0

Semifinals

Port Huron Northern (9-1) 13, Roseville (6-4) 7

No. 6 Warren De La Salle (8-2) 46, Ferndale (8-2) 0

 

Division 3

2014-16 champion: Orchard Lake St. Mary’s Preparatory

 

Region 1

Final

At Grand Haven, Saturday, Nov. 11

No. 1 Muskegon (12-0) 49, No. 5 DeWitt (10-2) 0

 

District 1

Final

At Grand Haven

No. 1 Muskegon (11-0) 55, Zeeland West (7-4) 20.

Semifinals

No. 1 Muskegon (10-0) 47, Holland (6-4) 6

Zeeland West (7-3) 42, No. 3 Zeeland East (9-1) 27

 

District 2

Final

No. 5 DeWitt (10-1) 36, Cedar Springs (7-4) 12

Semifinals

Cedar Springs (7-3) 40, No. 2 East Grand Rapids (9-1) 41

No. 5 DeWitt (9-1) 42, No. 10 Grand Rapids Christian (7-3) 10

 

Region 2

Final

No. 4 Battle Creek Harper Creek (12-0) 16, East Lansing (9-3) 13

 

District 1

Final

No. 4 Battle Creek Harper Creek (11-0) 42, No. 9 Stevensville Lakeshore (9-2) 24

Semifinals

No. 4 Battle Creek Harper Creek (10-0) 26, Coldwater (6-4) 21

No. 9 Stevensville Lakeshore (9-1) 12, St. Joseph (7-3) 10

 

District 2

Final

East Lansing (9-2) 14, Haslett (8-3) 3

Semifinals

East Lansing (8-2) 35, Tecumseh (5-5) 7

Haslett (8-2) 31, Parma Western (6-4) 29

 

Region 3

Final

Riverview (11-1) 36, Dearborn Divine Child (10-2) 31

 

District 1

Final

Dearborn Divine Child (10-1) 42, Redford Thurston (7-4) 6

Semifinals

Dearborn Divine Child (9-1) 35, Detroit Cody (6-4) 0

Redford Thurston (7-3) 26, Romulus (6-4) 0

 

District 2

Final

Riverview (10-1) 38, No. 10 Gibraltar Carlson (9-2) 14

Semifinals

No. 10 Gibraltar Carlson (9-1) 29, New Boston Huron (5-5) 19

Riverview (9-1) 34, Trenton (5-5) 7

 

Region 4

Final

Farmington Hills Harrison (9-3) 34, Linden (9-3) 21

 

District 1

Final

Linden (9-2) 49, Ortonville-Brandon (7-4) 27

Semifinals

Linden (8-2) 35, Bay City Central (5-5) 0

Ortonville-Brandon (7-3) 45, Auburn Hills Avondale (6-4) 44

 

District 2

Final

Farmington Hills Harrison (8-3) 33, Warren Woods Tower (8-3) 0

Semifinals

Warren Woods-Tower (8-2) 31, Hazel Park (6-4) 0

Farmington Hills Harrison (7-3) 45, Warren Fitzgerald (7-3) 14

 

Division 4

2016 champion: Grand Rapids Catholic Central

 

Region 1

Final

No. 10 Escanaba (10-2) 39, Williamston (7-5) 21

 

District 1

Final

No. 10 Escanaba (9-2) 42, No. 10 Alma (8-3) 14

Semifinals

No. 10 Escanaba (8-2) 40, Bay City John Glenn (5-5) 14

No. 10 Alma (8-2) 20, Flint Powers Catholic (5-5) 14

 

District 2

Final

Williamston (7-4) 47, No. 8 Pontiac Notre Dame Preparatory (8-3) 21

Semifinals

Williamston (6-4) 34, No. 3 Lake Fenton (8-2) 14

No. 8 Pontiac Notre Dame Preparatory (8-2) 27, No. 4 Goodrich (8-2) 23

 

Region 2

Final

No. 1 Grand Rapids Catholic Central (12-0) 42, Belding (9-3) 3

 

District 1

Final

Belding (9-2) 55, Comstock Park (7-4) 49

Semifinals

Belding (8-2) 38, Whitehall (6-4) 36

Comstock Park (7-3) 31, Coopersville (6-4) 28

 

District 2

Final

No. 1 Grand Rapids Catholic Central (11-0) 45, No. 2 Wyoming Kelloggsville (10-1) 34

Semifinals

No. 2 Wyoming Kelloggsville (10-0) 49, Wyoming Godwin Heights (7-3) 7

No. 1 Grand Rapids Catholic Central (10-0) 32, Hudsonville Unity Christian (6-4) 26

 

Region 3

Final

Saturday, Nov. 11

D3 No. 6 Edwardsburg (11-1) 52, Lansing Sexton (8-4) 30

 

District 1

Final

D3 No. 6 Edwardsburg (10-1) 30, No. 8 Three Rivers (8-3) 12

Semifinals

D3 No. 6 Edwardsburg (9-1) 41, Benton Harbor (5-5) 0

No. 8 Three Rivers (8-2) 20, Vicksburg (7-3) 10

 

District 2

Final

Lansing Sexton (8-3) 28, Plainwell (8-3) 25

Semifinals

Lansing Sexton (7-3) 39, No. 6 Lake Odessa Lakewood (8-2) 6

Plainwell (8-2) 24, No. 5 Grand Rapids South Christian (7-3) 13

 

Region 4

Final

Saturday, Nov. 11

D3 No. 7 River Rouge (10-2) 21, No. 7 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (10-2) 14

 

District 1

Final

D3 No. 7 River Rouge (9-2) 35, D3 No. 8 Chelsea (9-2) 10

Semifinals

D3 No. 8 Chelsea (9-1) 23, Milan (5-5) 14

D3 No. 7 River Rouge (8-2) 42, Flat Rock (7-3) 6

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 4

No. 7 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (10-1) 7, Detroit Mumford (7-4) 0

Semifinals

No. 7 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood (9-1) 35, Madison Heights Lamphere (5-5) 0

Detroit Mumford (7-3) 22, Harper Woods Chandler Park Academy (6-4) 6

 

Division 5

2013-16 champion: Grand Rapids West Catholic

 

Region 1

Final

Saturday, Nov. 11

No. 8 Reed City (11-1) 46, Menominee (8-4) 34

 

District 1

Final

Menominee (8-3) 24, No. 5 Kingsford (8-2) 21

Semifinals

No. 5 Kingsford (8-1) 56, Gladstone (7-3) 26

Saturday, Oct. 28

Menominee (7-3) 36, Hancock (7-3) 26

 

District 2

Final

No. 8 Reed City (10-1) 34, No. 8 Clare (9-2) 7

Semifinals

No. 8 Reed City (9-1) 54, Grayling (6-4) 8

No. 8 Clare (9-1) 47, Remus Chippewa Hills (7-3) 7

 

Region 2

Final

Saturday, Nov. 11

No. 4 Saginaw Swan Valley (11-1) 48, No. 8 Muskegon Oakridge (9-3) 14.

 

District 1

Final

No. 8 Muskegon Oakridge (9-2) 38, Grant (7-4) 7

Semifinals

No. 8 Muskegon Oakridge (8-2) 38, North Muskegon (6-4) 7

Grant (7-3) 28, Newaygo (7-3) 13

 

District 2

Final

No. 4 Saginaw Swan Valley (10-1) 42, Carrollton (7-4) 7

Semifinals

No. 4 Saginaw Swan Valley (9-1) 59, Bridgeport (6-4) 22

Carrollton (7-3) 25, Freeland (6-4) 6

 

Region 3

Final

No. 2 Grand Rapids West Catholic (10-2) 28, No. 3 Portland (10-2) 26

 

District 1

Final

No. 2 Grand Rapids West Catholic (9-2) 42, Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory (8-3) 0

Semifinals

No. 2 Grand Rapids West Catholic (8-2) 43, Berrien Springs (6-4) 13

Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory (8-2) 21, Dowagiac (6-4) 18

 

District 2

Final

No. 3 Portland (10-1) 35, Lansing Catholic (8-3) 0

Semifinals

No. 3 Portland (9-1) 16, Ovid-Elsie (7-3) 0

Lansing Catholic (8-2) 42, Olivet (8-2) 20

 

Region 4

Final

Saturday, Nov. 11

No. 1 Frankenmuth (12-0) 17, No. 7 Algonac (10-2) 7

 

District 1

Final

No. 1 Frankenmuth (11-0) 42, Marine City (8-3) 23

Semifinals

No. 1 Frankenmuth (10-0) 31, Almont (7-3) 28

Marine City (8-2) 37, Richmond (7-3) 10

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 4

No. 7 Algonac (10-1) 24, Ida (8-3) 16

Semifinals

No. 7 Algonac (9-1) 20, Ann Arbor Gabriel Richard (7-3) 3

Ida (8-2) 22, Detroit Denby (6-3) 20

 

Division 6

2016 champion: Jackson Lumen Christi

 

Region 1

Final

D7 No. 2 Traverse City St Francis (11-1) 33, No. 7 Millington (10-2) 26

 

District 1

Final

Saturday, Nov. 4

D7 No. 2 Traverse City St Francis (10-1) 13, No. 9 Maple City Glen Lake (7-3) 0

Semifinals

No. 9 Maple City Glen Lake (7-2) 28, D5 No. 5 Boyne City (9-0) 7

Saturday, Oct. 28

D7 No. 2 Traverse City St. Francis (9-1) 28, Calumet (6-4) 6

 

District 2

Final

No. 7 Millington (10-1) 55, Houghton Lake (7-4) 28

Semifinals

No. 7 Millington (9-1) 7, Hemlock (6-4) 0

Houghton Lake (7-3) 20, Harrison (6-4) 16

 

Region 2

Final

Saturday, Nov. 11

No. 1 Ithaca (12-0) 33, No. 2 Montague (11-1) 23

 

District 1

Final

No. 2 Montague (11-0) 37, No. 5 Kent City (10-1) 13

Semifinals

No. 2 Montague (10-0) 47, Lakeview (6-4) 0

No. 5 Kent City (10-0) 31, Morley Stanwood (7-3) 6

 

District 2

Final

No. 1 Ithaca (11-0) 56, Laingsburg (8-3) 7

Semifinals

No. 1 Ithaca (10-0) 43, Byron (5-5) 0

Laingsburg (8-2) 7, Montrose (7-3) 0

 

Region 3

Final

Saturday, Nov. 11

No. 3 Jackson Lumen Christi (10-1) 44, No. 4 Watervliet (11-1) 22

 

District 1

Final

No. 4 Watervliet (11-0) 58, Delton Kellogg (6-5) 50

Semifinals

No. 4 Watervliet (10-0) 36, Schoolcraft (5-5) 0

Delton Kellogg (6-4) 57, Parchment (6-4) 0

 

District 2

Final

No. 3 Jackson Lumen Christi (9-1) 51, Michigan Center (9-2) 14

Semifinals

No. 3 Jackson Lumen Christi (8-1) 48, Quincy (5-5) 15

Michigan Center (9-1) 10, Hillsdale (5-5) 7

 

Region 4

Final

No. 8 Warren Michigan Collegiate (12-0) 32, Blissfield (7-5) 6

 

District 1

Final

Blissfield (7-4) 27, Brooklyn Columbia Central (7-4) 17

Semifinals

Blissfield (6-4) 13, Napoleon (7-3) 7

Brooklyn Columbia Central (7-3) 24, Ecorse (7-3) 0

 

District 2

Final

At Madison Heights Bishop Foley

No. 8 Warren Michigan Collegiate (11-0) 38, Detroit Central (8-3) 34.

Semifinals

No. 8 Warren Michigan Collegiate (10-0) 46, Detroit Henry Ford (6-4) 0

Detroit Central (8-2) 41, Clinton Township Clintondale (7-3) 12

 

Division 7

2016 champion: Pewamo-Westphalia

 

Region 1

Final

Saturday, Nov. 11

D6 No. 9 Lake City (12-0) 20, Breckenridge (10-2) 18

 

District 1

Final

Saturday, Nov. 4

D6 No. 9 Lake City (11-0) 25, Ishpeming Westwood (9-2) 16

Semifinals

D6 No. 9 Lake City (10-0) 13, No. 8 McBain (7-3) 2

Saturday, Oct. 28

Ishpeming Westwood (9-1) 30, Elk Rapids (7-3) 0

 

District 2

Final

Breckenridge (10-1) 26, St. Louis (6-5) 6

Semifinals

St. Louis (6-4) 13, Beaverton (8-2) 12

Breckenridge (9-1) 33, Oscoda (6-4) 7

 

Region 2

Final

Saturday, Nov. 11

No. 3 Pewamo-Westphalia (11-1) 34, No. 4 Elkton-Pigeon-Bay Port Laker (10-2) 0

 

District 1

Final

No. 3 Pewamo-Westphalia (10-1) 35, No. 1 New Lothrop (10-1) 14

Semifinals

No. 1 New Lothrop (10-0) 39, Saranac (6-4) 14

No. 3 Pewamo-Westphalia (9-1) 38, Grand Rapids NorthPointe Christian (6-4) 7

 

District 2

Final

No. 4 Elkton-Pigeon-Bay Port Laker (10-1) 18, No. 6 Cass City (9-2) 14

Semifinals

No. 6 Cass City (9-1) 28, Unionville-Sebewaing (5-5) 0

No. 4 Elkton-Pigeon-Bay Port Laker (9-1) 14, Flint Hamady (7-3) 7

 

Region 3

Final

Saugatuck (9-3) 7, No. 7 Cassopolis (10-2) 6

 

District 1

Final

Saugatuck (8-3) 14, Vermontville Maple Valley (6-5) 8

Semifinals

Vermontville Maple Valley (6-4) 26, Hartford (6-4) 7

Saugatuck (7-3) 47, Springport (6-4) 21

 

District 2

Final

No. 7 Cassopolis (10-1) 31, No. 9 Reading (8-3) 16

Semifinals

No. 7 Cassopolis (9-1) 50, Homer (6-4) 14

No. 9 Reading (8-2) 21, No. 10 Union City (7-3) 20

 

Region 4

Final

D6 No. 6 Madison Heights Madison (12-0) 22, Monroe St. Mary Catholic Central (7-5) 20

 

District 1

Final

Monroe St. Mary Catholic Central (7-4) 19, No. 5 Hudson (9-2) 16

Semifinals

No. 5 Hudson (9-1) 28, Clinton (6-4) 6

Monroe St. Mary Catholic Central (6-4) 45, Addison (7-3) 28

 

District 2

Final

D6 No. 6 Madison Heights Madison (11-0) 47, Riverview Gabriel Richard (9-2) 0

Semifinals

D6 No. 6 Madison Heights Madison (10-0) 14, Detroit Delta Preparatory (6-4) 0

Riverview Gabriel Richard (9-1) 22, Rochester Hills Lutheran Northwest (9-1) 21

 

Division 8

2013-16 champion: Muskegon Catholic Central

 

Region 1

Final

Saturday, Nov. 11

No. 9 Iron River West Iron County (11-1) 35, Frankfort (8-3) 20

 

District 1

Final

No. 9 Iron River West Iron County (10-1) 20, Norway (9-2) 14

Semifinals

No. 9 Iron River West Iron County (9-1) 35, Lake Linden-Hubbell (4-5) 26

Norway (8-1) 27, Bark River-Harris (5-5) 14

 

District 2

Final

Saturday, Nov. 4

Frankfort (8-2) 53, No. 5 Gaylord St. Mary (10-1) 30

Semifinals

Saturday, Oct. 28

No. 5 Gaylord St Mary (10-0) 28, Munising (4-5) 14

Frankfort (7-2) 48, Newberry (6-3) 6

 

Region 2

Final

No. 4 Saginaw Nouvel (12-0) 54, Lincoln Alcona (9-3) 34

 

District 1

Final

Lincoln Alcona (9-2) 56, Hillman (6-5) 34

Semifinals

Hillman (6-4) 15, No. 7 AuGres-Sims (8-1) 6

Lincoln Alcona (8-2) 28, Johannesburg-Lewiston (6-4) 12

 

District 2

Final

No. 4 Saginaw Nouvel (11-0) 27, No. 6 Harbor Beach (9-2) 26

Semifinals

No. 4 Saginaw Nouvel (10-0) 29, Mt. Pleasant Sacred Heart (6-4) 7

No. 6 Harbor Beach (9-1) 30, Ubly (7-3) 22

 

Region 3

Final

Saturday, Nov. 11

No. 3 Mendon (12-0) 14, No. 9 Climax-Scotts (9-3) 6

 

District 1

Final

Saturday, Nov. 4

No. 3 Mendon (12-0) 26, No. 1 Muskegon Catholic Central (8-2) 15

Semifinals

Saturday, Oct. 28

No. 3 Mendon (10-0) 28, St. Joseph Lake Michigan Catholic (7-3) 12

No. 1 Muskegon Catholic Central (8-1) 38, Decatur (6-4) 7

 

District 2

Final

No. 9 Climax-Scotts (9-2) 14, No. 7 Pittsford (9-2) 13

Semifinals

No. 7 Pittsford (9-1) 19, Athens (5-5) 0

No. 9 Climax-Scotts (8-2) 84, Fulton (7-3) 62

 

Region 4

Final

Saturday, Nov. 11

No. 2 Ottawa Lake Whiteford (12-0) 60, Clarkston Everest Collegiate (9-3) 20

 

District 1

Final

No. 2 Ottawa Lake Whiteford (11-0) 36, Petersburg-Summerfield (7-4) 20

Semifinals

No. 2 Ottawa Lake-Whiteford (10-0) 61, Adrian Lenawee Christian (6-4) 6

Petersburg-Summerfield (7-3) 14, Morenci (6-4) 6

 

District 2

Final

Clarkston Everest Collegiate (9-2) 20, Auburn Hills Oakland Christian (7-3) 0

Semifinals

Clarkston Everest Collegiate (8-2) 26, Waterford Our Lady of the Lakes (6-3) 21

Auburn Hills Oakland Christian (7-2) 34, Sterling Heights Parkway Christian (6-4) 6

 

Eight-Player

 

Division 1

2015-16 champion: Powers North Central

 

Semifinals

 

Saturday, Nov. 11

No. 5 Central Lake (12-0) 54, Stephenson (9-3) 20

Saturday, Nov. 11

No. 2 Deckerville (11-1) 52, No. 3 Bellevue (10-2) 18

 

Region 1

Final

Stephenson (9-2) 30, Cedarville (8-3) 24

Semifinals

Stephenson (8-2) 34, Ontonagon (5-4) 14

Cedarville (8-2) 20, Rudyard (7-3) 0

 

Region 2

Final

No. 5 Central Lake (11-0) 58, Suttons Bay (7-4) 26

Semifinals

No. 5 Central Lake (10-0) 36, Mesick (5-5) 14

Saturday, Oct. 28

Suttons Bay (7-3) 38, Wyoming Tri-unity Christian (6-4) 24

 

Region 3

Final

No. 3 Bellevue (10-1) 60, Lawrence (5-6) 24

Semifinals

Lawrence (5-5) 24, Camden-Frontier (9-1) 20

No. 3 Bellevue (9-1) 48, Webberville (5-5) 8

 

Region 4

Final

No. 2 Deckerville (10-1) 38, Morrice (9-2) 0

Semifinals

No. 2 Deckerville (9-1) 66, Mayville (5-5) 28

Morrice (9-1) 58, Kingston (7-3) 28

 

Division 2

New division in 2017

 

Semifinals

 

Friday, Nov. 10

Crystal Falls Forest Park (9-2) 36, No. 1 Pickford (11-2) 34

Saturday, Nov. 11

Portland St. Patrick (11-1) 33, Kinde-North Huron (10-2) 14

 

Region 1

Final

Crystal Falls Forest Park (8-2) 62, Engadine (8-3) 20

Semifinals

Engadine (8-2) 36, Rapid River (7-3) 28

Crystal Falls Forest Park (7-2) 20, Powers North Central (6-3) 6

 

Region 2

Final

Saturday, Nov. 4

No. 1 Pickford (11-0) 26, Onekama (9-2) 14

Semifinals

No. 1 Pickford (10-0) 42, Atlanta (5-5) 0

Onekama (9-1) 58, Bellaire (5-5) 18

 

Region 3

Final

Kinde-North Huron (10-1) 38, Bay City All Saints (7-4) 36

Semifinals

Kinde-North Huron (9-1) 28, Peck (5-5) 20

Bay City All Saints (7-3) 44, Marion (7-3) 42

 

Region 4

Final

Saturday, Nov. 4

Portland St. Patrick (10-1) 50, Flint International Academy (8-3) 0

Semifinals

Saturday, Oct. 28

Portland St. Patrick (9-1) 44, North Adams-Jerome (5-5) 6

Saturday, Oct. 28

Flint International Academy (8-2) 36, Battle Creek St. Philip (5-5) 24

 

> Drive for Detroit: Playoff Week 2 Review

> Michigan high school football playoffs: What to watch for in regionals

> Son of Swami's Michigan high school football regional championship picks

> 12 regionals that show off quality of Michigan high school football

> Goricki’s prep picks: De La Salle defense on a roll

> Michigan high school football playoffs: Division-by-division breakdown

> Football playoffs: Tough league slate steels Utica Eisenhower

> High school teams see postseason dreams come true

> Inside Selection Sunday: Mapnalysis '17

> Get the lowdown on playoff matchups for 10 Muskegon-area football teams

> 12 Bay City-area football teams celebrate playoff selection

> Breaking down every Jackson area football team's opening round playoff matchup

> See what's ahead for the 14 Kalamazoo-area football teams in the playoffs

> 17 first-round high school football playoff games that can't be missed

> See first round opponents for Ann Arbor-area high school football teams

> Breaking down the Detroit area high school football playoff brackets

> Here comes the playoffs: Grand Rapids area first-round games announced

> Port Huron area teams prepare for playoffs

> Son of Swami’s first round Michigan high school football playoff picks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

University of Detroit Jesuit, Detroit, Michigan
Orchard Lake St. Mary's Preparatory, Orchard Lake, Michigan
Novi Detroit Catholic Central, Novi, Michigan
Brother Rice High School, Bloomfield Hills, Michigan.
Birmingham Public Schools, Birmingham, Michigan
Westwood Community School District, Dearborn, Dearborn Heights, Inkster, Michigan
The Roeper School, Birmingham and Bloomfield Hills, Michigan
Cranbrook Schools, Bloomfield Hills, Michigan
Marian High School, Bloomfield Hills, Michigan
Academy of the Sacred Heart, Bloomfield Hills, Michigan
Mercy High School, Farmington Hills, Michigan
Notre Dame Preparatory, Pontiac, Michigan
Regina High School, Warren, Michigan
Ladywood High School, Livonia, Michigan
Grosse Pointe Public School System, Grosse Pointe, Michigan
Oakland Accelerated College Experience, Oakland County, Michigan
Oakland Opportunity Academy, Oakland County, Michigan
Oakland Schools Technical Campuses, Oakland County, Michigan
Virtual Learning Academy Consortium, Michigan
Bloomfield Hills Schools, Bloomfield Hills, Michigan. Comprehensive education at its finest.
Everest Collegiate High School and Academy. Clarkston, Michigan. An Authentic Catholic School of Distinction.
Oakland Christian School, Auburn Hills, Michigan. Oakland Christian School engages students in a rigorous and relevant education
Greenhills School, Ann Arbor, Michigan. Academic foundation for success.
Utica Community Schools, Image the Potential.
Lake Orion Community Schools, Lake Orion, Michigan. Providing an exemplary education for all learners
Shrine Catholic Schools, Royal Oak, Michigan. Faith. Family. Future.
Berkley School District, Berkley, Huntington Woods, Oak Park, Michigan. Engage. Inspire. Achieve.
AIM High School, Farmington Hills, Michigan. Aim High is a 6th-12th grade, tuition-based private school that provides an educational alternative
Parkway Christian School, Sterling Heights, Michigan. Challenging Minds. Capturing Hearts. Cultivating Gifts.
Franklin Road Christian School, Novi, Michigan. a K-12, coeducational, college-preparatory school with a nondenominational Christian philosophy.
Southfield Christian, Southfield, Michigan. Pursuing Excellence for the Glory of God.
Plymouth Christian, Canton, Michigan. A non-denominational, college preparatory Christian school