2017 MHSAA Championship Finals

Friday-Saturday, Oct. 20-21

 

Division 1

2017 champion: Traverse City West

 

At The Meadows, Grand Valley State University

 

Final team standings

(First day, second day, total)

1. No. 7 Traverse City West, 311, 315 - 626

2. No. 2 Brighton, 314, 334 - 648

3. No. 1 Saline, 326, 323 - 649

4. No. 3 Northville, 339, 325 - 664

5. No. 4 Plymouth, 341, 328 - 669

6. No. 8 Clarkston, 338, 351 - 689

7. No. 5 Bloomfield Hills, 346, 345 - 691

8. No. 10 Lake Orion, 347, 346 - 693

9. Livonia Franklin, 345, 355 - 700

10. No. 6 Hartland, 363, 357 - 720

 

Top individuals

(First day, second day, total)

1. Anika Dy, Traverse City West, 69, 72 - 141

2. Savannah Haque, Rochester, 72, 77 - 149

3. Catherine Loftus, Saline, 75, 75 - 150

4. Mikaela Schulz, Bloomfield Hills, 78, 74 - 152

5. Brooke Gibbons, Lapeer, 75, 78 - 153

6. Anci Dy, Traverse City West, 78, 76 - 154

6. Ariel Chang, Utica Eisenhower, 77, 77 - 154

8. Annie Pietila, Brighton, 75, 80 - 155

9. Megan Jenkinson, Traverse City West, 78, 78 - 156

9. Amaya Melendez, Ann Arbor Pioneer, 80, 76 - 156

 

> Complete results

 

> Marian freshman bags individual state golf crown

> Anika Dy helps Traverse City West girls golf to lead in Div. I state finals

> Unexpected Star Helps TC West Shine

> Dy sisters lead West to title, with help from Jenkinson, McCall, Ellul

> Anika Dy humbly repeats as Division 1 champ

> West golf title a thing to behold

> Forest Hills Northern, Traverse City West lead girls golf state champions

> Titans lead golf state finals after Day 1

> Brighton girls golf finishes as state runner-up for the first time

> Brighton girls second after one round of state golf tourney

> Preview: Finals Filled With Opportunity

> Predicting winners for Michigan high school girls golf state tournament

 

Division 2

2017 champion: Grand Rapids Forest Hills Northern

 

At Bedford Valley, Battle Creek

 

Final team standings

(First day, second day, total)

1. No. 2 Grand Rapids Forest Hills Northern, 327, 329 - 656

2. Bloomfield Hills Marian, 342, 326 - 668

3. No. 5 Muskegon Reeths-Puffer, 339, 330 - 669

4. No. 1 Midland Dow, 339, 332 - 671

5. No. 4 South Lyon, 344, 329 - 673

6. Birmingham Seaholm, 334, 348 - 682

7. South Lyon East, 346, 344 -  690

8. No. 3 St. Joseph, 359, 348 - 707

9. No. 9 Okemos, 358, 359 - 717

10. No. 10 Fenton, 364, 355 - 719

 

Top individuals

(First day, second day, total)

1. Shannon Kennedy, Bloomfield Hills Marian, 76, 70 - 146

2. Alexis Carras, Midland Dow, 74, 75 - 149

3. Karina VanDuinen, Muskegon Reeths-Puffer, 72, 80 - 152

4. Elizabeth Harding, South Lyon, 78, 76 - 154

4. Claudia Vondra, Mason, 75, 79 - 154

6. Avery Howard, Muskegon Reeths-Puffer, 78, 77 - 155

7. Lilia Henkel, Grand Rapids Forest Hills Northern, 79, 77 - 156

8. Kiersten VanNorden, South Lyon East, 77, 80 - 157

9. Cailey Rooker, St. Joseph, 79, 79 - 158

10. Kay Zubkus, Grand Rapids Forest Hills Northern, 78, 82 - 160

10. Sabrina Elie, Berkley, 80, 80 - 160

 

> Complete results

 

> All Pitch In To FHN's 1st Title Since 1982

> Marian freshman best in Division 2

> Reeths-Puffer junior leads after first round of girls golf state meet

> South Lyon girls golfers aim for D2 crown

> Forest Hills Central golfers getting consistent team effort en route to state meet

 

Division 3

2017 champion: Macomb Lutheran North

 

At Forest Akers West, Michigan State University

 

Final team standings

(First day, second day, total)

1. No. 2 Macomb Lutheran North, 356, 341 - 697

2. Grand Rapids South Christian, 357, 343 - 700

3. No. 8 Spring Lake, 363, 346 - 709

4. No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 359, 359 - 718

5. No. 5 Flint Powers Catholic, 375, 374 - 749

6. Marysville, 375, 376 - 751

7. No. 4 Marshall, 390, 373 - 763

8. No. 3 Detroit Country Day, 388, 385 - 773

9. Grand Rapids Christian, 398, 378 - 776

10. Sturgis, 406, 378 - 784

 

Top individuals

(First day, second day, total)

1. Danielle Staskowski, Pontiac Notre Dame Preparatory, 72, 72 - 144

2. Serena Nguyen, Macomb Lutheran North, 78, 74 - 152

3. Carmen Chan, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 79, 79 - 158

3. Natalie Samdal, Grand Rapids South Christian, 80, 78 - 158

5. Kaity Rittner, Macomb Lutheran North, 84, 79 - 163

6. Hannah Klein, Spring Lake, 85, 80 - 165

6. Kara Likins, St. Clair, 87, 78 - 165

8. Kate Cao, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 75, 91 - 166

8. Jolie Brochu, Flint Powers Catholic, 83, 83 - 166

10. Olivia Pumford, Freeland, 89, 78 - 167

 

> Complete results

 

> New Division, Same Mustangs Success

> Lutheran North wins second state golf championship in two years

> Lutheran North wins another state golf championship

> Marysville, Port Huron Northern golf focus on state finals

> Coopersville golfers qualify for Division 3 state tournament

 

Division 4

2017 champion: Harbor Springs

 

At Forest Akers East, Michigan State University

 

Final team standings

(First day, second day, total)

1. No. 4 Harbor Springs, 352, 328 - 680

2. No. 2 Jackson Lumen Christi, 341, 350 - 691

3. No. 6 Almont, 340, 359 - 699

4. North Muskegon, 351, 365 - 716

5. No. 1 Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory, 359, 359 - 718

6. No. 9 Shepherd, 369, 361 - 730

7. Frankenmuth, 383, 376 - 759

8. Charlevoix, 390, 375 - 765

9. No. 5 Brooklyn Columbia Central, 388, 379 - 767

10. No. 7 East Jackson, 387, 386 - 773

 

Top individuals

(First day, second day, total)

1. Alissa Fish, Brooklyn Columbia Central, 79, 80 - 159

2. Grace Zimmerman, Almont, 79, 82 - 161

3. Geraldine Berkemeier, Jackson Lumen Christi, 84, 79 - 163

3. Madi Bezilla, Harbor Springs, 87, 76 - 163

5. Hillary Ziemba, Jackson Lumen Christi, 79, 84 - 163

6. Alice Fink-Jensen, Manistee, 80, 84 - 164

6. Morgan Yates, Shepherd, 80, 84 - 164

8. Gabriella Scopone, Livonia Ladywood, 84, 81 - 165

8. Abby Grevel, North Muskegon, 80, 85 - 165

10. Emily Stull, Kalamazoo Hackett, 82, 84 - 166

 

> Complete results

 

> Harbor Springs Goes Low, Claims 1st Title

> Harbor Springs girls golf wins Division 4 state championship

> State champion, Golfer of the Year Alissa Fish takes Columbia Central to new heights

 

2017 MHSAA Regional Championships

 

Division 1

2016 champion: Rochester

 

Region 1

At Sunnybrook Country Club

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 7 Traverse City West, 316

2. Hudsonville, 351

3. East Kentwood, 369

Medalist: Anika Dy, Traverse City West, 72

> Complete results

 

Participating teams: Caledonia, East Kentwood, Grand Haven, Grand Rapids Union, Grandville, Holland West Ottawa, Hudsonville, Jenison, Rockford, No. 7 Traverse City West

 

> West, Central, St. Francis all reach state finals for 1st time

> East Kentwood golfers upset Caledonia for final Division 1 state-finals berth

 

Region 2

At Lake Forest Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 1 Saline, 324

2. No. 3 Northville, 339

3. No. 4 Plymouth, 346

Medalist: Catherine Loftus, Saline, 76; Shae Zydeck, Plymouth, 76

> Complete results

 

Participating teams: Ann Arbor Huron, Ann Arbor Pioneer, Ann Arbor Skyline, Belleville, Canton, No. 4 Plymouth, Salem, Monroe, No. 3 Northville, Novi, No. 1 Saline, Temperance Bedford

 

Region 3

At Burning Tree Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 9 Farmington Hills Mercy, 337

2. Livonia Franklin, 340

3. Grosse Pointe South, 354

Medalist: Sophie VanderWeele, Farmington Hills Mercy, 76

> Complete results

 

Participating teams: Brownstown Woodhaven, Dearborn, Detroit Cass Technical, Detroit Western International, No. 9 Farmington Hills Mercy, Fraser, Grosse Pointe South, Livonia Churchill, Livonia Franklin, Livonia Stevenson, Southfield Arts & Technology, Westland John Glenn

 

Region 4

At Twin Lakes Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. Rochester Hills Stoney Creek, 354

2. Rochester, 369

3. Utica Eisenhower, 369

Medalist: Ariel Chang, Utica Eisenhower, 73

> Complete results

 

Participating teams: Clinton Township Chippewa Valley, Macomb Dakota, Macomb L'Anse Creuse North, Rochester, Rochester Hills Stoney Creek, Romeo, Utica Ford II, Utica Stevenson, Troy, Troy Athens, Utica, Utica Eisenhower

 

Region 5

At Farmington Hills Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 8 Clarkston, 332

2. No. 5 Bloomfield Hills, 346

3. No. 6 Lake Orion, 350

Medalist: Mikaela Schulz, Bloomfield Hills, 74

> Complete results

 

Participating teams: No. 5 Bloomfield Hills, No. 8 Clarkston, Walled Lake Northern, North Farmington, No. 6 Lake Orion, Oxford, Rochester Adams, Walled Lake Central, Waterford Kettering, West Bloomfield, White Lake Lakeland

 

Region 6

At Oak Pointe Country Club

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 2 Brighton, 309

2. No. 6 Hartland, 339

3. Grand Blanc, 353

Medalist: Annie Pietila, Brighton, 72

> Complete results

 

Participating teams: No. 2 Brighton, Davison, Grand Blanc, Grand Ledge, Hartland, Holt, Howell, Lapeer, Saginaw Heritage

 

> Brighton wins golf regional, Hartland also qualifies for state tournament

> Grand Ledge, Holt individuals qualify for state golf tourney

 

Division 2

2016 champion: Midland Dow

 

Region 7

At Currie West Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 1 Midland Dow, 348

2. Traverse City Central, 368

3. Petoskey, 377

Medalist: Courtney Nunneley, Alpena, 81

> Complete results

 

Participating teams: Alpena, Bay City Western, Bay City Central, Clio, Flint Kearsley, Flushing, Midland, No. 1 Midland Dow, Mt. Pleasant, Petoskey, Swartz Creek, Traverse City Central

 

> Dow golf wins another regional, prepares to defend state title

> West, Central, St. Francis all reach state finals for 1st time

> Midland Dow golfers 'quiet' in quest to repeat as state champions

 

Region 8

At Lincoln Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 5 Muskegon Reeths-Puffer, 328

2. No. 2 Grand Rapids Forest Hills Northern, 332

3. Grand Rapids Forest Hills Central, 374

Medalist: Lilia Henkel, Grand Rapids Forest Hills Northern, 75

> Complete results

 

Participating teams: Cedar Springs, East Grand Rapids, Grand Rapids Forest Hills Central, No. 2 Grand Rapids Forest Hills Northern, Grand Rapids Kenowa Hills, Grand Rapids Northview, Greenville, Lowell, Muskegon Mona Shores, No. 5 Muskegon Reeths-Puffer

 

> Low-Scoring Lineup Fuels Huskies' Run

 

Region 9

At Stonehedge North Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 3 St. Joseph, 343

2. Coldwater, 358

3. Battle Creek Lakeview, 363

Medalist: Cailey Rooker, St. Joseph, 76

> Complete results

 

Participating teams: Battle Creek Lakeview, Byron Center, Coldwater, Holland, Mattawan, Portage Central, Portage Northern, Richland Gull Lake, No. 3 St. Joseph, Zeeland East, Zeeland West

 

Region 10

At Fenton Farms Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 7 St. Johns, 348

2. No. 10 Fenton, 354

3. No. 9 Okemos, 365

Medalist: Elaina DeRose, DeWitt, 76

> Complete results

 

Participating teams: DeWitt, Dexter, East Lansing, No. 10 Fenton, Jackson, Lansing Waverly, Linden, No. 6 Mason, No. 9 Okemos, Owosso, Pinckney, No. 7 St. Johns

 

> St. Johns captures Division 2 regional title

> Focused Fenton Aiming For Record Finish

> Regional champion St. Johns eyes strong finish at state finals

 

Region 11

At Pine View Golf Course

Friday, Oct. 13

 

Finals qualifiers

1. No. 4 South Lyon, 329

2. South Lyon East, 361

3. Grosse Pointe North, 371

Medalist: Meghan Gallagher, Grosse Pointe North, 76

> Complete results

 

Participating teams: Allen Park, Dearborn Edsel Ford, Dearborn Heights Crestwood, Farmington, Gibraltar Carlson, Grosse Pointe North, New Boston Huron, Riverview Community, No. 4 South Lyon, South Lyon East, Southgate Anderson, Trenton, Wyandotte Roosevelt, No. 8 Ypsilanti Lincoln

 

Region 12

At Huron Meadows Metro Park Golf Course

Friday, Oct. 13

 

Finals qualifiers

1. Bloomfield Hills Marian, 338

2. Birmingham Seaholm, 340

3. Port Huron Northern, 368

Medalist: Hayley Roovers, Birmingham Seaholm, 76

> Complete results

 

Participating teams: Auburn Hills Avondale, Berkley, No. 10 Birmingham Groves, Birmingham Seaholm, Bloomfield Hills Marian, Holly, Milford, Port Huron Northern, St. Clair Shores Lakeview, Walled Lake Western

 

Division 3

2014-16 champion: Spring Lake

 

Region 13

At Katke Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Team qualifiers

1. No. 8 Spring Lake, 372

2. No. 10 Big Rapids, 380

3. Coopersville, 418

Medalist: Hannah Klein, Spring Lake, 84

> Complete results

 

> Muskegon girls golf roundup: Spring Lake, Reeths-Puffer win regional titles, NM advances

 

Participating teams: Grand Rapids Forest Hills Eastern, Alma, Belding, No. 10 Big Rapids, Comstock Park, Coopersville, Fremont, Howard City Tri County, Ludington, Sparta, No. 8 Spring Lake, Whitehall

 

Region 14

At Quail Ridge Golf Course

Wednesday, Oct. 11

 

Team qualifiers

1. Grand Rapids South Christian, 368

2. Grand Rapids Christian, 403

3. Wayland Union, 433

Medalist: Natalie Samdal, Grand Rapids South Christian, 87

> Complete results

 

> Wayland golfers overcome the elements to qualify for state golf finals

 

Participating teams: Allendale, Grand Rapids Catholic Central, Grand Rapids Christian, Grand Rapids South Christian, Hamilton, No. 7 Hastings, Holland Christian, Hudsonville Unity Christian, Ionia, Lake Odessa Lakewood, Middleville Thornapple Kellogg, Wayland Union

 

Region 15

At Island Hills Golf Course

Wednesday, Oct. 11

 

Team qualifiers

1. Sturgis, 375

2. Stevensville Lakeshore, 396

3. Niles, 411

Medalist: Erin Taylor, Three Rivers, 85

> Complete results

 

Participating teams: Allegan, Dowagiac Union, Niles, Otsego, Plainwell, South Haven, Stevensville Lakeshore, Sturgis, Three Rivers, Vicksburg

 

Region 16

At Reddeman Farms Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Team qualifiers

1. No. 4 Marshall, 383

2. Chelsea, 389

3. Jackson Northwest, 391

Medalist: Karlee Maline, Marshall, 82

> Complete results

 

Participating teams: Adrian, Battle Creek Harper Creek, Charlotte, Chelsea, Fowlerville, Haslett, Jackson Northwest, No. 4 Marshall, Milan, Parma Western, Tecumseh, Williamston

 

Region 17

At West Shore Golf and Country Club

Wednesday, Oct. 11

 

Team qualifiers

1. No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 349

2. No. 3 Detroit Country Day, 355

3. Pontiac Notre Dame Preparatory, 388

Medalist: Danielle Staskowski, Pontiac Notre Dame Preparatory, 75

> Complete results

 

> Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood wins regional championship

 

Participating teams: No. 3 Detroit Country Day, No. 1 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, Carleton Airport, Clawson, Dearborn Divine Child, Grosse Ile, Madison Heights Lamphere, Monroe Jefferson, Pontiac Notre Dame Preparatory, Warren Regina

 

Region 18

At Heather Hills Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Team qualifiers

1. No. 2 Macomb Lutheran North, 346

2. No. 5 Flint Powers Catholic, 350

3. Marysville, 368

Medalist: Serena Nguyen, Macomb Lutheran North, 70

> Complete results

 

Participating teams: Armada, Bay City John Glenn, No. 5 Flint Powers Catholic, No. 6 Freeland, No. 9 Goodrich, Imlay City, No. 2 Macomb Lutheran North, Marine City, Marysville, St. Clair, Yale

 

Division 4

2016 champion: Macomb Lutheran North*

* Playing in Division 3 in 2017

 

Region 19

At Harbor Pointe Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Team qualifiers

1. No. 4 Harbor Springs, 368

2. Charlevoix, 410

3. Traverse City St. Francis, 422

Medalist: Alice Fink-Jensen, Manistee, 83

> Complete results

 

Participating teams: Charlevoix, Cheboygan, Clare, East Jordan, Farwell, Grayling, No. 4 Harbor Springs, Manistee, Remus Chippewa Hills, Traverse City St. Francis

 

> West, Central, St. Francis all reach state finals for 1st time

 

Region 20

At Maple Creek Golf Course

Wednesday, Oct. 11

 

Team qualifiers

1. No. 9 Shepherd, 410

2. Frankenmuth, 426

3. Mt. Pleasant Sacred Heart, 463

Medalist: Ayesha Mohan, Mt. Pleasant Sacred Heart, 90

> Complete results

 

Participating teams: Bath, Caro, Chesaning, Essexville Garber, Frankenmuth, Ithaca, Lakeview, Mt. Pleasant Sacred Heart, Saginaw Nouvel, Saginaw Valley Lutheran, No. 9 Shepherd, St. Louis, Stanton Central Montcalm

 

> Bluejays Learn Fast, Enjoy 'Magical' Rise

 

Region 21

At Milham Park Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 1 Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory, 351

2. No. 3 Grand Rapids NorthPointe Christian, 365

3. North Muskegon, 368

Medalist: Abby Grevel, North Muskegon, 79

> Complete results

 

Participating teams: No. 3 Grand Rapids NorthPointe Christian, Grand Rapids West Catholic, Grandville Calvin Christian, Kalamazoo Christian, Kalamazoo Comstock, No. 1 Kalamazoo Hackett Catholic, Kent City, Montague, Muskegon Western Michigan, North Muskegon, St. Joseph Lake Michigan Catholic

 

Region 22

At The Medalist Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 2 Jackson Lumen Christi, 366

2. No. 7 East Jackson, 389

3. No. 10 Napoleon, 390

Medalist: Hillary Ziemba, Jackson Lumen Christi, 83

> Complete results

 

Participating teams: Byron Area, No. 8 Durand, No. 7 East Jackson, Grass Lake, No. 2 Jackson Lumen Christi, Lansing Catholic, Michigan Center, No. 10 Napoleon, Olivet, Perry, Portland, Stockbridge, Webberville

 

Region 23

At Concord Hills Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 5 Brooklyn Columbia Central, 385

2. Concord, 408

3. Hanover-Horton, 418

Medalist: Alissa Fish, Brooklyn Columbia Central, 80

> Complete results

 

Participating teams: Addison, Adrian Madison, No. 5 Brooklyn Columbia Central, Concord, Hillsdale, Hanover-Horton, Hudson, Vandercook Lake, Monroe St. Mary Catholic Central, Onsted, Petersburg Summerfield

 

Region 24

At Eagle Crest Golf Course

Thursday, Oct. 12

 

Finals qualifiers

1. No. 6 Almont, 366

2. Rochester Hills Lutheran Northwest, 424

3. Ann Arbor Greenhills, 429

Medalist: Gabriella Scopone, Livonia Ladywood, 81

> Complete results

 

Participating teams: No. 6 Almont, Ann Arbor Gabriel Richard, Ann Arbor Greenhills, Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart, Burton Bendle, Detroit Cornerstone Leadership & Business, Livonia Ladywood, Rochester Hills Lutheran Northwest

 

 

 

 

 

 

 

University of Detroit Jesuit, Detroit, Michigan
Orchard Lake St. Mary's Preparatory, Orchard Lake, Michigan
Novi Detroit Catholic Central, Novi, Michigan
Brother Rice High School, Bloomfield Hills, Michigan.
Birmingham Public Schools, Birmingham, Michigan
Westwood Community School District, Dearborn, Dearborn Heights, Inkster, Michigan
The Roeper School, Birmingham and Bloomfield Hills, Michigan
Cranbrook Schools, Bloomfield Hills, Michigan
Marian High School, Bloomfield Hills, Michigan
Academy of the Sacred Heart, Bloomfield Hills, Michigan
Mercy High School, Farmington Hills, Michigan
Notre Dame Preparatory, Pontiac, Michigan
Regina High School, Warren, Michigan
Ladywood High School, Livonia, Michigan
Grosse Pointe Public School System, Grosse Pointe, Michigan
Oakland Accelerated College Experience, Oakland County, Michigan
Oakland Opportunity Academy, Oakland County, Michigan
Oakland Schools Technical Campuses, Oakland County, Michigan
Virtual Learning Academy Consortium, Michigan
Bloomfield Hills Schools, Bloomfield Hills, Michigan. Comprehensive education at its finest.
Everest Collegiate High School and Academy. Clarkston, Michigan. An Authentic Catholic School of Distinction.
Oakland Christian School, Auburn Hills, Michigan. Oakland Christian School engages students in a rigorous and relevant education
Greenhills School, Ann Arbor, Michigan. Academic foundation for success.
Utica Community Schools, Image the Potential.
Lake Orion Community Schools, Lake Orion, Michigan. Providing an exemplary education for all learners
Shrine Catholic Schools, Royal Oak, Michigan. Faith. Family. Future.
Berkley School District, Berkley, Huntington Woods, Oak Park, Michigan. Engage. Inspire. Achieve.
AIM High School, Farmington Hills, Michigan. Aim High is a 6th-12th grade, tuition-based private school that provides an educational alternative
Parkway Christian School, Sterling Heights, Michigan. Challenging Minds. Capturing Hearts. Cultivating Gifts.
Franklin Road Christian School, Novi, Michigan. a K-12, coeducational, college-preparatory school with a nondenominational Christian philosophy.
Southfield Christian, Southfield, Michigan. Pursuing Excellence for the Glory of God.
Plymouth Christian, Canton, Michigan. A non-denominational, college preparatory Christian school