University of Detroit Jesuit, Detroit, Michigan
Orchard Lake St. Mary's Preparatory, Orchard Lake, Michigan
Novi Detroit Catholic Central, Novi, Michigan
Brother Rice High School, Bloomfield Hills, Michigan.
Birmingham Public Schools, Birmingham, Michigan
Westwood Community School District, Dearborn, Dearborn Heights, Inkster, Michigan
The Roeper School, Birmingham and Bloomfield Hills, Michigan
Cranbrook Schools, Bloomfield Hills, Michigan
Marian High School, Bloomfield Hills, Michigan
Academy of the Sacred Heart, Bloomfield Hills, Michigan
Mercy High School, Farmington Hills, Michigan
Notre Dame Preparatory, Pontiac, Michigan
Regina High School, Warren, Michigan
Lincoln Consolidated Schools, Ypsilanti, Michigan
Grosse Pointe Public School System, Grosse Pointe, Michigan
Oakland Accelerated College Experience, Oakland County, Michigan
Oakland Opportunity Academy, Oakland County, Michigan
Oakland Schools Technical Campuses, Oakland County, Michigan
Virtual Learning Academy Consortium, Michigan
Bloomfield Hills Schools, Bloomfield Hills, Michigan. Comprehensive education at its finest.
Everest Collegiate High School and Academy. Clarkston, Michigan. An Authentic Catholic School of Distinction.
Oakland Christian School, Auburn Hills, Michigan. Oakland Christian School engages students in a rigorous and relevant education
Greenhills School, Ann Arbor, Michigan. Academic foundation for success.
Utica Community Schools, Image the Potential.
Lake Orion Community Schools, Lake Orion, Michigan. Providing an exemplary education for all learners
Shrine Catholic Schools, Royal Oak, Michigan. Faith. Family. Future.
Berkley School District, Berkley, Huntington Woods, Oak Park, Michigan. Engage. Inspire. Achieve.
AIM High School, Farmington Hills, Michigan. Aim High is a 6th-12th grade, tuition-based private school that provides an educational alternative
Parkway Christian School, Sterling Heights, Michigan. Challenging Minds. Capturing Hearts. Cultivating Gifts.
Southfield Christian, Southfield, Michigan. Pursuing Excellence for the Glory of God.
Plymouth Christian, Canton, Michigan. A non-denominational, college preparatory Christian school

2018 MHSAA girls soccer finals

Friday-Saturday, June 15-16

At Williamston

 

Division 1

2018 champion: Novi

 

Friday, June 15

No. 6 Novi 1, No. 4 Grand Blanc 0

Avery Fenchel scored the game-winner with 3:29 left for the Wildcats. Callie Rich earned the shutout in goal. Itis Novi's sixth Division 1 championship since 2005.

 

> Box score

> 'Unexpected' Novi Takes Home Title Again

> Novi girls soccer embraces underdog role, beats Grand Blanc for state title

> Underdog Novi stuns Grand Blanc to claim sixth MHSAA girls soccer title

> Seniors motivated by redemption lead Novi girls soccer to Division 1 state title

> Novi downs Grand Blanc for Division 1 crown

> Novi stuns Grand Blanc to win D1 soccer state title

 

 

Division 2

2017-18 champion: Bloomfield Hills Marian

 

Saturday, June 16

No. 1 Bloomfield Hills Marian 4, No. 3 Grand Rapids Forest Hills Northern 2

Annie Bruce scored two goals and Jansen Eichenlaub and Chloe Abelarde had goals for the Mustangs. Megan Kraus earned the win in goal.

 

> Box score

> Marian captures seventh Division 2 title

> Marian continues unbeaten streak with repeat

> Marian Extends Title, Unbeaten Streaks

> Marian tops Forest Hills Northern, repeats as D2 state champs

> Marian girls soccer caps 2nd straight unbeaten season with state title

> Forest Hills Northern soccer team reaches state-title game for third straight season

 

Division 3

2017-18 champion: Flint Powers Catholic

 

Saturday, June 16

No. 1 Flint Powers Catholic 2, Freeland 1

Rachek Rasins scored both goals for the Chargers. Natalie Deitering earned the victory in goal.

 

> Box score

> Rachel Rasins' 2 goals lifts Flint Powers Catholic to 2nd straight state title

> Powers Withstands Freeland's Late Strike

 

 

Division 4

2017-18 champion: Lansing Christian

 

Friday, June 15

No. 2 Lansing Christian 1, No. 3 Kalamazoo Christian 0

Kasey Jamieson scored the game-winner in the 26th minute for the Pilgrims. Lynn Cullens earned the shutout in goal. It is Lansing Christian's second straight Division 4 championship.

 

> Box score

> Senior's Parting Goal Seals Pilgrims' Repeat

> Repeat complete: Lansing Christian girls soccer captures second straight D-4 state title

> Fueled by tough up-bringing, goalie inspires Lansing Christian to championship

> Record-setting goal scorer Kasey Jamieson out to end career on top for Lansing Christian

 

 

> Michigan high school soccer state championship predictions

> Preview: Ramping Up For Rematches

 

2018 MHSAA girls soccer semifinals

 

Division 1

2017 champion: Grand Rapids Forest Hills Central

 

Tuesday, June 12

 

At Rochester Hills Stoney Creek

No. 6 Novi 4, Troy 1

 

At Holt

No. 4 Grand Blanc 1, No. 8 Midland 0

 

Division 2

2017 champion: Bloomfield Hills Marian

 

Wednesday, June 13

 

At Novi Meadows Stadium

No. 1 Bloomfield Hills Marian 1, No. 4 DeWitt 0

 

At Portage Northern

No. 3 Grand Rapids Forest Hills Northern 2, No. 2 Richland Gull Lake 1 (OT)

 

Division 3

2017 champion: Flint Powers Catholic

 

Wednesday, June 13

 

At Howell Parker Middle School

No. 1 Flint Powers Catholic 1, No. 6 Warren Regina 0 (SO)

 

At Cedar Springs

Freeland 6, No. 4 Grand Rapids Catholic Central 1

 

Division 4

2017 champion: Lansing Christian

 

Tuesday, June 12

 

At Comstock Park

No. 3 Kalamazoo Christian 2, No. 1 North Muskegon 1 (SO)

 

At Troy Athens

No. 2 Lansing Christian 3, No. 7 Grosse Pointe Woods University Liggett 0

 

 

2018 MHSAA girls soccer regionals

 

Division 1

2017 champion: Grand Rapids Forest Hills Central

 

Region 1

At Rockford

 

Final

Friday, June 8

No. 8 Midland 3, Grandville 2 (OT)

 

Semifinals

Wednesday, June 6

No. 8 Midland 5, Okemos 1

Grandville 3, No. 5 Rockford 2

 

Region 2

At Novi Meadows Stadium

 

Final

Thursday, June 7

No. 6 Novi 4, Saline 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

No. 6 Novi 2, Canton 1

Saline 1, Brownstown Woodhaven 0

 

Region 3

At Troy Athens

 

Final

Thursday, June 7

Troy 5, Grosse Pointe North 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

Troy 3, Fraser 0

Grosse Pointe North 1, Fair Haven Anchor Bay 0 (SO)

 

Region 4

At Rochester Hills Stoney Creek

 

Final

Thursday, June 7

No. 4 Grand Blanc 3, Rochester Adams 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

No. 4 Grand Blanc 1, Hartland 0

Rochester Adams 2, Waterford Mott 1

 

Division 2

2017 champion: Bloomfield Hills Marian

 

Region 5

At Mason

 

Final

Friday, June 8

No. 2 Richland Gull Lake 1, Marshall 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

Marshall 1, No. 6 Dexter 0

No. 2 Richland Gull Lake 5, Stevensville Lakeshore 2

 

Region 6

At Bloomfield Hills Marian

 

Final

Friday, June 8

No. 1 Bloomfield Hills Marian 5, No. 9 Trenton 0

 

Semifinals

Wednesday, June 6

No. 1 Bloomfield Hills Marian 9, Madison Heights Lamphere 1

No. 9 Trenton 2, Dearborn Divine Child 1

 

Final

Friday, June 8

No. 3 Grand Rapids Forest Hills Northern 4, Spring Lake 3 (SO)

 

Semifinals

Tuesday, June 5

No. 3 Grand Rapids Forest Hills Northern 3, Middleville Thornapple Kellogg 1

Spring Lake 3, Byron Center 0

 

Region 8

At East Lansing

 

Final

Thursday, June 7

No. 4 DeWitt 1, Petoskey 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

Petoskey 2, St. Clair 0

No. 4 DeWitt 4, Pontiac Notre Dame Preparatory 1

 

 

Division 3

2017 champion: Flint Powers Catholic

 

Region 9

At Hope College

 

Final

Thursday, June 7

No. 4 Grand Rapids Catholic Central 3, No. 2 Hudsonville Unity Christian 2

 

Semifinals

Tuesday, June 5

No. 4 Grand Rapids Catholic Central 5, Howard City Tri-County 1

No. 2 Hudsonville Unity Christian 7, Paw Paw 0

 

Region 10

At Flint Atwood Stadium

 

Final

Thursday, June 7

No. 1 Flint Powers Catholic 8, Williamston 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

No. 1 Flint Powers Catholic 7, No. 10 Birch Run 0

Williamston 3, Jonesville 0

 

Region 11

At Detroit Country Day

 

Final

Thursday, June 7

No. 6 Warren Regina 1, No. 3 Detroit Country Day 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

No. 3 Detroit Country Day 3, No. 7 Macomb Lutheran North 1

No. 6 Warren Regina 1, No. 8 Grosse Ile 0

 

Region 12

At Clare

 

Final

Thursday, June 7

Freeland 1, Big Rapids 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

Big Rapids 1, Harbor Springs 0

Freeland 8, Gladwin 0

 

Division 4

2017 champion: Lansing Christian

 

Region 13

At Portage Northern

 

Final

Friday, June 8

No. 3 Kalamazoo Christian 4, Holland Black River 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

No. 3 Kalamazoo Christian 5, Grand Rapids Covenant Christian 0

Holland Black River 2, St. Joseph Lake Michigan Catholic 1

 

Region 14

At Lansing Christian

 

Final

Friday, June 8

No. 2 Lansing Christian 7, Monroe St. Mary Catholic Central 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

Monroe St. Mary Catholic Central 4, Ann Arbor Greenhills 2

No. 2 Lansing Christian 7, No. 5 Manchester 0

 

Region 15

At Madison Heights Bishop Foley

 

Final

Friday, June 8

No. 7 Grosse Pointe Woods University Liggett 3, Burton Genesee Christian 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

Burton Genesee Christian 2, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 1

No. 7 Grosse Pointe Woods University Liggett 7, Marine City Cardinal Mooney 0

 

Region 16

At Cadillac

 

Final

Thursday, June 7

No. 1 North Muskegon 3, No. 8 Elk Rapids 0

 

Semifinals

Tuesday, June 5

No. 8 Elk Rapids 5, Houghton Lake 4 (SO)

No. 1 North Muskegon 3, Saginaw Valley Lutheran 0

 

 

2018 MHSAA girls soccer districts

 

Division 1

2017 champion: Grand Rapids Forest Hills Central

 

District 1

At Jenison

 

Final

Saturday, June 2

Grandville 5, Muskegon Mona Shores 2

 

Semifinals

Friday, June 1

Muskegon Mona Shores 5, Holland West Ottawa 0

Grandville 5, Grand Rapids Union 0

 

First round

Wednesday, May 30

Muskegon Mona Shores 3, Jenison 1

Tuesday, May 29

Holland West Ottawa 3, Grand Haven 0

Grandville 2, Hudsonville 1

 

District 2

At East Kentwood

 

Final

Saturday, June 2

No. 5 Rockford 1, No. 7 Grand Rapids Forest Hills Central 0

 

Semifinals

Thursday, May 31

No. 5 Rockford 2, Grand Ledge 0

No. 7 Grand Rapids Forest Hills Central 2, Caledonia 0

 

First round

Tuesday, May 29

Grand Ledge 3, Kalamazoo Central 0

No. 5 Rockford 5, East Kentwood 0

No. 7 Grand Rapids Forest Hills Central 1, Wyoming 0

 

District 3

At Portage Central

 

Final

Saturday, June 2

Okemos 2, Jackson 0

 

Semifinals

Friday, June 1

Jackson 2, Kalamazoo Loy Norrix 1

Okemos 4, Portage Central 3 (OT)

 

First round

Tuesday, May 29

Jackson 5, Portage Northern 1

Kalamazoo Loy Norrix 3, Holt 2

Okemos 8, Battle Creek Lakeview 0

Portage Central 10, Lansing Everett 0

 

District 4

At Various

 

Final

Saturday, June 2

No. 8 Midland 2, Traverse City West 1

 

Semifinals

Thursday, May 31

Traverse City West 4, Traverse City Central 1

No. 8 Midland 3, Bay City Western 1

 

First round

Tuesday, May 29

Traverse City West 6, Alpena 0

No. 8 Midland 4, Saginaw Heritage 0

Bay City Western 3, Midland Dow 1

 

District 5

At Ann Arbor Skyline

 

Final

Saturday, June 2

Saline 1, Ann Arbor Skyline 0

 

Semifinals

Thursday, May 31

Ann Arbor Skyline 1, Ann Arbor Pioneer 0

Saline 2, Ann Arbor Huron 0

 

First round

Tuesday, May 29

Ann Arbor Skyline 6, Belleville 1

Saline 10, Ypsilanti Lincoln 0

Ann Arbor Huron 8, Ypsilanti Community 0

 

District 6

At Dearborn

 

Final

Saturday, June 2

Brownstown Woodhaven 8, Southgate Anderson 0

 

Semifinals

Friday, June 1

Southgate Anderson 2, Lincoln Park 1 (OT)

Brownstown Woodhaven 1, Dearborn 0

 

First round

Tuesday, May 29

Southgate Anderson 2, Dearborn Edsel Ford 1 (OT)

Lincoln Park 1, Monroe 0 (OT)

Brownstown Woodhaven 6, Temperance Bedford 0

Dearborn 4, Wyandotte Roosevelt 0

 

District 7

At Salem

 

Final

Saturday, June 2

Canton 3, Salem 2 (OT)

 

Semifinals

Thursday, May 31

Canton 1, Plymouth 0

Salem 5, Westland John Glenn 0

 

First round

Tuesday, May 29

Plymouth 8, Livonia Franklin 0

Canton 10, Wayne Memorial 0

Westland John Glenn 8, Dearborn Heights Crestwood 1

Salem 2, Livonia Churchill 0

 

District 8

At Livonia Stevenson

 

Final

Saturday, June 2

No. 6 Novi 3, Livonia Stevenson 1

 

Semifinals

Thursday, May 31

No. 6 Novi 3, Northville 0

Livonia Stevenson 2, Farmington 0

 

First round

Tuesday, May 29

No. 6 Novi 3, Farmington Hills Mercy 0

Northville 7, North Farmington 0

Farmington 1, Southfield Arts & Technology 0

 

District 9

At Grosse Pointe North

 

Final

Saturday, June 2

Grosse Pointe North 5, Grosse Pointe South 1

 

Semifinals

Thursday, May 31

Grosse Pointe North 3, St. Clair Shores Lake Shore 0

Grosse Pointe South 7, Dearborn Fordson 0

 

First round

Tuesday, May 29

Grosse Pointe North 8, Detroit Western International 0

St. Clair Shores Lake Shore 7, Roseville 0

Dearborn Fordson 8, Detroit Cass Technical 0

Grosse Pointe South 5, St. Clair Shores Lakeview 3

 

District 10

At Macomb L’Anse Creuse North

 

Final

Saturday, June 2

No. 10 Fair Haven Anchor Bay 1, Macomb L’Anse Creuse North 0

 

Semifinals

Thursday, May 31

No. 10 Fair Haven Anchor Bay 4, Harrison Township L’Anse Creuse 0

Macomb L’Anse Creuse North 4, Port Huron 0

 

First round

Tuesday, May 29

Harrison Township L’Anse Creuse 4, Port Huron Northern 3

No. 10 Fair Haven Anchor Bay 2, Macomb Dakota 1

Macomb L’Anse Creuse North 2, Clinton Township Chippewa Valley 1

 

District 11

At Utica Ford II

 

Final

Saturday, June 2

Fraser 2, Utica Ford II 0

 

Semifinals

Thursday, May 31

Utica Ford II 3, Utica 0

Fraser 3, Sterling Heights Stevenson 1

 

First round

Tuesday, May 29

Utica 8, Sterling Heights 0

Utica Ford II 4, Warren Cousino 0

Fraser 9, Warren-Mott 1

 

District 12

At Berkley

 

Final

Saturday, June 2

Troy 1, Troy Athens 0

 

Semifinals

Thursday, May 31

Troy Athens 1, No. 3 Birmingham Seaholm 0

Troy 2, No. 9 Bloomfield Hills 1

 

First round

Tuesday, May 29

Troy Athens 3, Birmingham Groves 0

No. 3 Birmingham Seaholm 4, Royal Oak 0

Troy 3, Berkley 2

 

District 13

At Rochester

 

Final

Saturday, June 2

Rochester Adams 2, Utica Eisenhower 1 (SO)

 

Semifinals

Thursday, May 31

Utica Eisenhower 4, Rochester 1

Rochester Adams 3, Rochester Hills Stoney Creek 0

 

First round

Tuesday, May 29

Utica Eisenhower 2, Lake Orion 1

Rochester 1, Romeo 0

Rochester Adams 1, Oxford 0

 

District 14

At Waterford Mott

 

Final

Saturday, June 2

Waterford Mott 2, Walled Lake Central 0

 

Semifinals

Thursday, May 31

Waterford Mott 2, West Bloomfield 1

Walled Lake Central 2, No. 1 Walled Lake Northern 1

 

First round

Tuesday, May 29

West Bloomfield 5, Waterford Kettering 0

Waterford Mott 4, White Lake Lakeland 0

Walled Lake Central 2, Clarkston 0

 

District 15

At Brighton

 

Final

Friday, June 1

Hartland 4, Pinckney 0

 

Semifinals

Wednesday, May 30

Hartland 3, Howell 0

Pinckney 3, Milford 2 (OT)

 

First round

Tuesday, May 29

Howell 4, Walled Lake Western 2

Hartland 2, No. 2 Brighton 1

Milford 3, South Lyon 2

 

District 16

At Lapeer

 

Final

Saturday, June 2

No. 4 Grand Blanc 8, Davison 0

 

Semifinals

Friday, June 1

Davison 8, Flint Carman-Ainsworth 0

No. 4 Grand Blanc 8, Lapeer 0

 

First round

Tuesday, May 29

Davison 3, Swartz Creek 2 (OT)

No. 4 Grand Blanc 4, Flushing 0

 

Division 2

2017 champion: Bloomfield Hills Marian

 

District 17

At Stevensville Lakeshore

 

Final

Saturday, June 2

Stevensville Lakeshore 5, Edwardsburg 0

 

District 18

At Richland Gull Lake

 

Final

Saturday, June 2

No. 3 Richland Gull Lake 1, Allegan 0

 

District 19

At Parma Western

 

Final

Saturday, June 2

Marshall 2, No. 5 Mason 1 (OT)

 

District 20

At Chelsea

 

Final

Saturday, June 2

Dexter 1, Chelsea 0 (OT)

 

District 21

At Trenton

 

Final

Saturday, June 2

No. 8 Trenton 6, Carleton Airport 0

 

District 22

At Redford Thurston

 

Final

Friday, June 1

Dearborn Divine Child 1, Garden City 0

 

District 23

At Bloomfield Hills Marian

 

Final

Friday, June 1

No. 1 Bloomfield Hills Marian 8, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 0

 

District 24

At Hazel Park

 

Final

Saturday, June 2

Madison Heights Lamphere 8, Center Line 0

 

District 25

At Fruitport

 

Final

Saturday, June 2

Spring Lake 3, Fruitport 0

 

District 26

At Hamilton

 

Final

Saturday, June 2

Byron Center 2, Zeeland East 1

 

District 27

At Thornapple Kellogg

 

Final

Saturday, June 2

Middleville Thornapple Kellogg 1, Grand Rapids Christian 0

 

District 28

At Grand Rapids Northview

 

Final

Saturday, June 2

No. 2 Grand Rapids Forest Hills Northern 2, Grand Rapids Forest Hills Eastern 1

 

District 29

At Lansing Waverly

 

Final

Saturday, June 2

No. 6 DeWitt 3, St. Johns 0

 

District 30

At Ortonville Brandon

 

Final

Friday, June 1

No. 7 Pontiac Notre Dame Preparatory 3, Fenton 0

 

District 31

At Clio

 

Final

Friday, June 1

St. Clair 2, Clio 0

 

District 32

At Petoskey

 

Final

Saturday, June 2

Petoskey 1, Mt. Pleasant 0

 

Division 3

2017 champion: Flint Powers Catholic

 

District 33

At Buchanan

 

Final

Saturday, June 2

Paw Paw 8, Coloma 0

 

District 34

At South Haven

 

Final

Friday, June 1

No. 2 Hudsonville Unity Christian 3, No. 5 Grand Rapids South Christian 1

 

District 35

At Grand Rapids Catholic Central

 

Final

Friday, June 1

No. 4 Grand Rapids Catholic Central 8, Grand Rapids West Michigan Aviation 0

 

District 36

At Whitehall

 

Final

Saturday, June 2

Howard City Tri-County 3, Whitehall 0

 

District 37

At Onsted

 

Final

Friday, June 1

Jonesville 4, Leslie 2

 

District 38

At Williamston

 

Final

Saturday, June 2

Williamston 6, Olivet 1

 

District 39

At Flint Powers Catholic

 

Final

Saturday, June 2

No. 1 Flint Powers Catholic 8, Byron 0

 

District 40

At Caro

 

Final

Friday, June 1

Jonesville 4, Leslie 2

 

District 41

At Grosse Ile

 

Final

Friday, June 1

No. 8 Grosse Ile 8, Dearborn Henry Ford 0

 

District 42

At Clawson

 

Final

Saturday, June 2

No. 6 Warren Regina 1, Clawson 0

 

District 43

At Ann Arbor Father Gabriel Richard

 

Final

Friday, June 1

No. 3 Detroit Country Day 3, Wixom St. Catherine of Siena 0

 

District 44

At Macomb Lutheran North

 

Final

Saturday, June 2

No. 7 Macomb Lutheran North 5, Marine City 0

 

District 45

At Freeland

 

Final

Saturday, June 2

Freeland 3, Alma 0

 

District 46

At Gladwin

 

Final

Saturday, June 2

Gladwin 1, Clare 0

 

District 47

At Ludington

 

Final

Saturday, June 2

Big Rapids 2, Ludington 0

 

District 48

At Grayling

 

Final

Friday, June 1

Harbor Springs 2, Boyne City 1 (OT)

 

Division 4

2017 champion: Lansing Christian

 

District 49

At St. Joseph Lake Michigan Catholic

 

Final

Saturday, June 2

St. Joseph Lake Michigan Catholic 4, St. Joseph Michigan Lutheran 3

 

District 50

At Hartford

 

Final

Saturday, June 2

Holland Black River 5, Bangor 1

 

District 51

At Grandville Calvin Christian

 

Final

Saturday, June 2

Grand Rapids Covenant Christian 3, Grandville Calvin Christian 2 (OT)

 

District 52

At Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory

 

Final

Friday, June 1

No. 3 Kalamazoo Christian 4, No. 6 Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 0

 

District 53

At Jackson Lumen Christi

 

Final

Saturday, June 2

No. 2 Lansing Christian 5, Jackson Lumen Christi 0

 

District 54

At Manchester

 

Final

Friday, June 1

No. 5 Manchester 5, Adrian Lenawee Christian 1

 

District 55

At Plymouth Christian

 

Final

Friday, June 1

Ann Arbor Greenhills 2, Ann Arbor Rufolf Steiner 0

 

District 56

At Monroe St. Mary Catholic Central

 

Final

Friday, June 1

Monroe St. Mary Catholic Central 5, Allen Park Cabrini 0

 

District 57

At Grosse Pointe Woods University Liggett

 

Final

Saturday, June 2

No. 7 Grosse Pointe Woods University Liggett 2, No. 4 Royal Oak Shrine Catholic 0

 

District 58

At Memphis

 

Final

Friday, June 1

Marine City Cardinal Mooney 5, Memphis 1

 

District 59

At Elkton-Pigeon-Bay Port Laker

 

Final

Saturday, June 2

Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 1, Harbor Beach 0

 

District 60

At Waterford Our Lady of the Lakes

 

Final

Friday, June 1

Burton Genesee Christian 3, Auburn Hills Oakland Christian 0

 

District 61

At Saginaw Nouvel

 

Final

Saturday, June 2

Saginaw Valley Lutheran 3, Bath 2

 

District 62

At Muskegon Catholic Central

 

Final

Saturday, June 2

No. 1 North Muskegon 5, Muskegon Western Michigan Christian 0

 

District 63

At Big Rapids Crossroads Academy

 

Final

Saturday, June 2

Houghton Lake 3, Shelby 2 (OT)

 

District 64

At Charlevoix

 

Final

Saturday, June 2

No. 8 Elk Rapids 4, Charlevoix 2 (OT)

 

 

MHSAA district scoreboard from Saturday, June 2, 2018

 

Ada Forest Hills Eastern 1, Grand Rapids Forest Hills Northern 2

Ann Arbor Skyline 0, Saline 1

Bangor 1, Holland Black River 5

Bath 2, Saginaw Valley Lutheran 3

Big Rapids 2, Ludington 0

Canton 3, Salem 2

Carleton Airport 0, Trenton 6

Chelsea 0, Dexter 1

Clare 0, Gladwin 1

Davison 0, Grand Blanc 8

Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 1, Harbor Beach 0

Flint Powers Catholic 8, Byron 0

Freeland 3, Alma 0

Fruitport 0, Spring Lake 3

Grand Rapids Covenant Christian 3, Grandville Calvin Christian 2

Grosse Pointe North 5, Grosse Pointe South 1

Houghton Lake 3, Shelby 2

Jackson 0, Okemos 2

Jackson Lumen Christi 0, Lansing Christian 5

Madison Heights Lamphere 8, Center Line 0

Mason 1, Marshall 2

Middleville Thornapple Kellogg 1, Grand Rapids Christian 0

Muskegon Mona Shores 2, Grandville 5

Muskegon Western Michigan Christian 0, North Muskegon 5

New Baltimore Anchor Bay 1, Macomb L'Anse Creuse North 0

Novi 3, Livonia Stevenson 1

Olivet 1, Williamston 6

Paw Paw 8, Coloma 0

Petoskey 1, Mt Pleasant 0

Richland Gull Lake 1, Allegan 0

Rockford 1, Grand Rapids Forest Hills Central 0

Royal Oak Shrine Catholic 0, Grosse Pointe Woods University Liggett 2

Southgate Anderson 0, Brownstown Woodhaven 8

St Johns 0, DeWitt 3

St Joseph Lake Michigan Catholic 4, St Joseph Michigan Lutheran 3

Stevensville Lakeshore 5, Edwardsburg 0

Traverse City West 1, Midland 2

Troy Athens 0, Troy 1

Utica Eisenhower 1, Rochester Adams 2

Utica Ford 0, Fraser 2

Warren Regina 1, Clawson 0

Waterford Mott 2, Walled Lake Central 0

Whitehall 0, Howard City Tri-County 3

Zeeland East 1, Byron Center 2

 

 

MHSAA district scoreboard from Friday, June 1, 2018

 

Ann Arbor Greenhills 2, Ann Arbor Rudolf Steiner 0

Birch Run 1, Frankenmuth 0

Bloomfield Hills Marian 8, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 0

Brownstown Woodhaven 1, Dearborn 0

Davison 8, Flint Carman-Ainsworth 0

Dearborn Divine Child 1, Garden City 0

Detroit Country Day 3, Wixom St Catherine of Siena 0

Grand Blanc 8, Lapeer 0

Grand Rapids Catholic Central 8, Grand Rapids West Michigan Aviation Academy 0

Grosse Ile 8, Dearborn Henry Ford Academy 0

Harbor Springs 2, Boyne City 1

Hartland 4, Pinckney 0

Jackson 2, Kalamazoo Loy Norrix 1

Jonesville 4, Leslie 2

Macomb Lutheran North 5, Marine City 0

Manchester 5, Adrian Lenawee Christian 1

Marine City Cardinal Mooney 5, Memphis 1

Monroe St. Mary Catholic Central 5, Allen Park Cabrini 0

Muskegon Mona Shores 5, Holland West Ottawa 0

Pontiac Notre Dame Preparatory 3, Fenton 0

Southgate Anderson 2, Lincoln Park 1

 

 

MHSAA district scoreboard from Thursday, May 31, 2018

 

Adrian Lenawee Christian 3, Clinton 1

Allen Park Cabrini 2, Allen Park Inter-City Baptist 0

Ann Arbor Skyline 1, Ann Arbor Pioneer 0

Auburn Hills Oakland Christian 4, Waterford Our Lady of the Lakes 3

Bangor 3, Saugatuck 2

Bath 4, Saginaw Nouvel 2

Big Rapids 3, Reed City 0

Boyne City 5, Cheboygan 0

Burton Genesee Christian 3, Burton St. Thomas More Academy 0

Byron Center 1, Hamilton 0

Canton 1, Plymouth 0

Center Line 5, Warren Fitzgerald 4

Charlevoix 5, Leland 0

Chelsea 7, Tecumseh 3

Clare 2, Tawas 1

Clawson 13, Harper Woods 0

Coloma 5, Buchanan 2

Dearborn Henry Ford Academy 1, Monroe Jefferson 0

DeWitt 8, Lansing Waverly 0

Dexter 8, South Lyon East 0

Edwardsburg 3, Three Rivers 2

Elk Rapids 6, Maple City Glen Lake 1

Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 4, Marlette 0

Fair Haven Anchor Bay 4, Harrison Township L'Anse Creuse 0

Fenton 2, Linden 0

Flint Powers Catholic 6, Montrose 0

Fraser 3, Sterling Heights Stevenson 1

Fruitport 5, Coopersville 1

Gladwin 3, Ogemaw Heights 1

Grand Rapids Catholic Central 8, Comstock Park 0

Grand Rapids Christian 3, Wyoming Godwin Heights 0

Grand Rapids Covenant Christian 7, Grand Rapids NorthPointe Christian 1

Grand Rapids Forest Hills Central 2, Caledonia 0

Grand Rapids Forest Hills Eastern 4, Cedar Springs 1

Grand Rapids Forest Hills Northern 13, Ionia 0

Grand Rapids West Michigan Aviation Academy 3, Grand Rapids West Catholic 2

Grandville Calvin Christian 7, Wyoming Potter's House Christian 0

Grosse Pointe North 3, St. Clair Shores Lake Shore 0

Grosse Pointe South 7, Dearborn Fordson 0

Grosse Pointe Woods University Liggett 6, Rochester Hills Lutheran Northwest 0

Harbor Beach 1, Bad Axe 0

Harbor Springs 8, Roscommon 0

Holland Black River 4, Hartford 2

Houghton Lake 2, Lakeview 1

Howard City Tri-County 4, Montague 0

Jackson Lumen Christi 8, Jackson Christian 0

Kalamazoo Christian 8, Kalamazoo Heritage Christian 0

Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 8, Battle Creek Calhoun Christian 0

Lansing Christian 4, Dansville 0

Livonia Stevenson 2, Farmington 0

Ludington 3, Benzie Central 0

Macomb L'Anse Creuse North 4, Port Huron 0

Macomb Lutheran North 5, Almont 2

Marine City 3, Richmond 2

Marshall 1, Parma Western 0

Mason 4, Charlotte 0

Middleville Thornapple Kellogg 3, Hastings 2

Midland 3, Bay City Western 1

Monroe St. Mary Catholic Central 9, Dearborn Heights Star International 0

Mt. Pleasant 1, Bay City John Glenn 0

Muskegon Western Michigan Christian 3, Ravenna 1

North Muskegon 1, Muskegon Catholic Central 0

Novi 3, Northville 0

Olivet 1, Lansing Catholic 0

Paw Paw 5, Parchment 1

Petoskey 1, Gaylord 0

Pontiac Notre Dame Preparatory 1, Goodrich 0

Richland Gull Lake 3, Otsego 0

Rochester Adams 3, Rochester Hills Stoney Creek 0

Rockford 2, Grand Ledge 0

Royal Oak Shrine Catholic 7, Sterling Heights Parkway Christian 0

Saginaw Valley Lutheran 2, Laingsburg 1

Salem 5, Westland John Glenn 0

Saline 2, Ann Arbor Huron 0

Shelby 7, Brethren 1,

Spring Lake 8, Grand Rapids Kenowa Hills 0

St. Johns 2, Haslett 0

St. Joseph Lake Michigan Catholic 7, Cassopolis 0

St. Joseph Michigan Lutheran 9, Watervliet 1

Stevensville Lakeshore 2, St. Joseph 0

Traverse City West 4, Traverse City Central 1

Troy 2, Bloomfield Hills 1

Troy Athens 1, Birmingham Seaholm 0

Utica Eisenhower 4, Rochester 1

Utica Ford II 3, Utica 0

Walled Lake Central 2, Walled Lake Northern 1

Warren Regina 9, St. Clair Shores South Lake 0

Waterford Mott 2, West Bloomfield 1

Whitehall 4, Fremont 0

Williamston 6, Portland 0

Zeeland East 1, Zeeland West 0

 

MHSAA district scoreboard from Wednesday, May 30, 2018

 

Allegan 1, Battle Creek Harper Creek 0

Alma 7, Saginaw Swan Valley 1

Ann Arbor Greenhills 4, Grass Lake 2

Ann Arbor Rudolf Steiner 3, Ypsilanti Arbor Preparatory 0

Birch Run 8, Otisville LakeVille Memorial 0

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 5, Redford Union 0

Bloomfield Hills Marian 7, Auburn Hills Avondale 0

Byron 8, Mt. Morris 0

Carleton Airport 5, Taylor Truman 1

Clio 2, Armada 0

Dearborn Divine Child 1, Livonia Ladywood 0

Detroit Country Day 4, Lake Fenton 0

Frankenmuth 8, Unionville-Sebewaing 0

Freeland 8, Ithaca 0

Garden City 3, Allen Park 1

Grand Rapids Christian 3, East Grand Rapids 0

Grand Rapids South Christian 6, Fennville 1

Grosse Ile 13, Romulus Summit Academy North 0

Hartland 3, Howell 0

Hudsonville Unity Christian 7, Delton Kellogg 0

Jonesville 3, Quincy 1

Leslie 3, Brooklyn Columbia Central 1

Macomb L'Anse Creuse North 2, Clinton Township Chippewa Valley 1

Madison Heights Lamphere 7, Hazel Park 0

Marine City Cardinal Mooney 9, Kimball Landmark Academy 1

Memphis 1, Chesterfield Austin Catholic 0

Muskegon Mona Shores 3, Jenison 1

Pinckney 3, Milford 2

St. Clair 8, Croswell-Lexington 0

Trenton 2, Riverview 0

Utica Eisenhower 2, Lake Orion 1

Wixom St. Catherine of Siena 3, Clarkston Everest Collegiate 0

 

 

MHSAA district scoreboard from Tuesday, May 29, 2018

 

Allegan 1, Battle Creek Harper Creek 0

Alma 7, Saginaw Swan Valley 1

Ann Arbor Greenhills 4, Grass Lake 2

Ann Arbor Rudolf Steiner 3, Ypsilanti Arbor Preparatory 0

Birch Run 8, Otisville LakeVille Memorial 0

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 5, Redford Union 0

Bloomfield Hills Marian 7, Auburn Hills Avondale 0

Byron 8, Mt. Morris 0

Carleton Airport 5, Taylor Truman 1

Clio 2, Armada 0

Dearborn Divine Child 1, Livonia Ladywood 0

Detroit Country Day 4, Lake Fenton 0

Frankenmuth 8, Unionville-Sebewaing 0

Freeland 8, Ithaca 0

Garden City 3, Allen Park 1

Grand Rapids Christian 3, East Grand Rapids 0

Grand Rapids South Christian 6, Fennville 1

Grosse Ile 13, Romulus Summit Academy North 0

Hartland 3, Howell 0

Hudsonville Unity Christian 7, Delton Kellogg 0

Jonesville 3, Quincy 1

Leslie 3, Brooklyn Columbia Central 1

Macomb L'Anse Creuse North 2, Clinton Township Chippewa Valley 1

Marine City Cardinal Mooney 9, Kimball Landmark Academy 1

Memphis 1, Chesterfield Austin Catholic 0

Muskegon Mona Shores 3, Jenison 1

Pinckney 3, Milford 2

Trenton 2, Riverview 0

Utica Eisenhower 2, Lake Orion 1

Wixom St Catherine of Siena 3, Clarkston Everest Collegiate 0

 

 

MHSAA district scoreboard from Monday, May 28, 2018

 

Allegan 4, Plainwell 1

Allen Park 8, Detroit Cesar Chavez Academy 0

Allen Park Cabrini 7, Riverview Gabriel Richard 1

Alma 9, Remus Chippewa Hills 1

Almont 8, Yale 0

Ann Arbor Greenhills 9, Lutheran Westland 1

Ann Arbor Huron 8, Ypsilanti Community 0

Ann Arbor Skyline 6, Belleville 1

Auburn Hills Oakland Christian 9, Southfield Christian 2

Bad Axe 3, Capac 2

Bangor 10, Covert 2

Battle Creek Calhoun Christian 6, Vermontville Maple Valley 3

Battle Creek Harper Creek 8, Battle Creek Central 0

Bay City Western 3, Midland Dow 1

Benzie Central 2, Hart 0

Big Rapids 8, Mason County Central 0

Birch Run 2, Essexville Garber 0

Birmingham Seaholm 4, Royal Oak 0

Bloomfield Hills Marian 10, Ferndale 0

Boyne City 4, Traverse City St. Francis 1

Brethren 7, Mason County Eastern 0

Brooklyn Columbia Central 2, Stockbridge 1

Brownstown Woodhaven 6, Temperance Bedford 0

Byron 8, Durand 3

Byron Center 4, Allendale 0

Canton 10, Wayne Memorial 0

Carleton Airport 12, Romulus 0

Cassopolis 3, Niles Brandywine 2

Cedar Springs 2, Grand Rapids Northview 1

Charlevoix 6, Suttons Bay 3

Charlotte 6, Eaton Rapids 4

Cheboygan 6, Kalkaska 0

Chesterfield Austin Catholic 4, New Haven Merritt Academy 0

Clare 4, Oscoda 1

Clinton 6, Blissfield 5

Coloma 3, Dowagiac 0

Comstock Park 4, Wyoming Lee 0

Davison 3, Swartz Creek 2

Dearborn 4, Wyandotte Roosevelt 0

Dearborn Divine Child 10, Melvindale 0

Dearborn Fordson 8, Detroit Cass Technical 0

Dearborn Henry Ford Academy 6, Taylor Preparatory 2

Delton Kellogg 4, Hopkins 1

Detroit Country Day 8, Canton Preparatory 0,

DeWitt 4, East Lansing 0

Edwardsburg 3, Vicksburg 2

Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 8, Sandusky 0

Fair Haven Anchor Bay 2, Macomb Dakota 1

Farmington 1, Southfield Arts & Technology 0 (Forfeit)

Fennville 7, Kentwood Grand River Preparatory 1

Fenton 2, Ortonville-Brandon 1

Flint Powers Catholic 9, Corunna 0

Frankenmuth 8, Millington 0

Fraser 9, Warren-Mott 1

Freeland 8, Midland Bullock Creek 0

Fremont 7, Newaygo 0

Fruitport 8, Muskegon 0

Garden City 11, River Rouge 0

Gaylord 1, Cadillac 0

Gladwin 5, Standish-Sterling Central 2

Grand Blanc 4, Flushing 0

Grand Ledge 3, Kalamazoo Central 0

Grand Rapids Catholic Central 9, Belding 1

Grand Rapids Forest Hills Central 1, Wyoming 0

Grand Rapids Forest Hills Eastern 8, Greenville 0

Grand Rapids Forest Hills Northern 2, Lowell 1

Grand Rapids Kenowa Hills 2, Sparta 0

Grand Rapids NorthPointe Christian 8, Wyoming Tri-unity Christian 0

Grand Rapids South Christian 8, South Haven 0

Grand Rapids West Michigan Aviation Academy 6, Grand Rapids Wellspring 0

Grandville 2, Hudsonville 1

Grandville Calvin Christian 8, Byron Center Zion Christian 0

Grant 2, Howard City Tri-County 0

Grass Lake 3, Plymouth Christian 1

Grosse Ile 8, Flat Rock 0

Grosse Pointe North 8, Detroit Western International 0

Grosse Pointe South 5, St. Clair Shores Lakeview 3

Grosse Pointe Woods University Liggett 1, Madison Heights Madison 0

Harbor Beach 8, Brown City 0

Harrison Township L'Anse Creuse 4, Port Huron Northern 3

Hartland 2, Brighton 1

Haslett 8, Lansing Eastern 0

Hazel Park 3, Hamtramck 1

Holland Black River 7, Holland Calvary 1

Holland West Ottawa 3, Grand Haven 0

Houghton Lake 2, McBain Northern Michigan Christian 1

Howell 4, Walled Lake Western 2

Hudsonville Unity Christian 9, Wyoming Kelloggsville 0

Ithaca 10, Shepherd 0

Jackson 5, Portage Northern 1

Jackson Lumen Christi 5, Springport 2

Jonesville 7, Hillsdale 0

Kalamazoo Christian 6, Lawton 1

Kalamazoo Heritage Christian 5, Schoolcraft 2

Kalamazoo Loy Norrix 3, Holt 2

Lake Fenton 8, Livonia Clarenceville 0

Lakeview 7, Big Rapids Crossroads Academy 0

Lansing Catholic 8, Perry 0

Lansing Waverly 1, Owosso 0

Leslie 8, Michigan Center 0

Lincoln Park 1, Monroe 0

Linden 3, Holly 2

Livonia Ladywood 8, Redford Thurston 0

Ludington 2, Kingsley 0

Macomb Lutheran North 8, Imlay City 0

Madison Heights Lamphere 5, Warren Woods-Tower 0

Marine City 5, Algonac 1

Marine City Cardinal Mooney 8, New Haven 1

Marlette 2, Dryden 0

Marshall 8, Jackson Northwest 0

Mason 8, Coldwater 0

Memphis 1, Kimball New Life Christian 0

Middleville Thornapple Kellogg 1, Wayland Union 0

Midland 4, Saginaw Heritage 0

Milford 3, South Lyon 2

Monroe St. Mary Catholic Central 8, Detroit Cristo Rey 0

Montague 1, Muskegon Orchard View 0

Montrose 5, Ovid-Elsie 0

Mt. Pleasant 9, Bay City Central 1

Muskegon Western Michigan Christian 3, Fruitport Calvary Christian 0

Northville 7, North Farmington 0

Novi 3, Farmington Hills Mercy 0

Okemos 8, Battle Creek Lakeview 0

Olivet 7, Lake Odessa Lakewood 0

Otsego 2, Battle Creek Pennfield 0

Parchment 5, Berrien Springs 0

Plymouth 8, Livonia Franklin 0

Pontiac Notre Dame Preparatory 11, Pontiac 0

Portage Central 10, Lansing Everett 0

Quincy 6, Onsted 1

Reed City 5, Manistee 1

Richland Gull Lake 3, Mattawan 0

Riverview 2, Gibraltar Carlson 0

Rochester 1, Romeo 0

Rochester Adams 1, Oxford 0

Rockford 5, East Kentwood 0

Romulus Summit Academy North 9, Dearborn Advanced Technology 1

Roscommon 3, Grayling 0

Royal Oak Shrine Catholic 1, Madison Heights Bishop Foley 0

Saginaw Nouvel 8, Carson City-Crystal 0

Saginaw Swan Valley 4, Hemlock 1

Saginaw Valley Lutheran 10, Saginaw Arts & Sciences 0

Salem 2, Livonia Churchill 0

Saline 10, Ypsilanti Lincoln 0

South Lyon East 2, Adrian 0

Southgate Anderson 2, Dearborn Edsel Ford 1

Spring Lake 3, Muskegon Reeths-Puffer 0

St Clair Shores South Lake 3, Detroit Jalen Rose Leadership Academy 0

St. Clair 3, Marysville 0

St. Clair Shores Lake Shore 7, Roseville 0

St. Johns 8, Fowlerville 0

St. Joseph 7, Niles 0

St. Joseph Lake Michigan Catholic 6, New Buffalo 0

St. Joseph Michigan Lutheran 6, Bridgman 0

Stevensville Lakeshore 8, Sturgis 0

Tawas 4, Pinconning 0

Taylor Truman 8, Taylor Kennedy 0

Tecumseh 6, Milan 1

Traverse City West 6, Alpena 0

Trenton 8, New Boston Huron 1

Troy 3, Berkley 2

Troy Athens 3, Birmingham Groves 0

Unionville-Sebewaing 1, Caro 0

Utica 8, Sterling Heights 0

Utica Ford II 4, Warren Cousino 0

Walled Lake Central 2, Clarkston 0

Warren Fitzgerald 2, Eastpointe 0

Waterford Mott 4, White Lake Lakeland 0

Waterford Our Lady of the Lakes 9, West Bloomfield Frankel Jewish Academy 1

West Bloomfield 5, Waterford Kettering 0

Westland John Glenn 8, Dearborn Heights Crestwood 1

Whitehall 5, Muskegon Oakridge 1

Wixom St. Catherine of Siena 1, Ann Arbor Father Gabriel Richard 0

Wyoming Godwin Heights 6, Grand Rapids Ottawa Hills 0

Ypsilanti Arbor Preparatory 4, Brighton Charyl Stockwell Academy 0

Zeeland East 2, Holland Christian 1

Zeeland West 3, Holland 1